“BİR” DAKİKA İLE NASIL MINDFUL OLURUZ?

“BİR” DAKİKA İLE NASIL MINDFUL OLURUZ?

328
0
PAYLAŞ

Mindful olmak nedir konusunda en sevdiğim açıklama “Şu anda tam ve bütün olarak burada olmak”- “Olduğu gibi yargısız görebilmek ve hissedebilmek”. Bilinçli bir farkındalık hali. Temelinde “anda kalmak” ya da zamanın sürekli aktığını varsayarsak “akışta olmak” var. Bu an’da kalmak işi sanırım son yıllarda her birimizin dilinde olan ve birazda yanlış anlaşılan ve suiistimal edilen bir konu. O yüzden akışta olmak deyimi daha anlamlı geliyor. Her neyi deneyimliyorsak bu deneyimi sadece ona odaklanarak ve sadece onu hissederek yaşamak. Yani deneyimin farkında olarak tadını çıkarmak.

Akışta kalarak ve odaklanarak bedenimizi, zihnimizi ve duygularımızı daha derinden algılamak, deneyimlerimizin kalitesini artırmak ve yaşam kalitemizi yükseltmek mümkün.

Tam şu anda bana mesela dediğinizi duyar gibiyim…

Mesela; güneşli bir günde gözlerimizi sadece BİR dakika kapayıp güneş ışınlarının vücudumuzda ulaştığı noktaları fark etmek. Tam bu anda bedenimizi ve nefesimizin hareketlerini gözlemlemek. BİR dakika boyunca tüm dikkatimizi güneşe, bedenimize, algıladığımız seslere, hissettiğimiz duygulara vermek. Düşüncelerin geldiğini fark edip bu düşüncelerde kalmamak ve tekrar güneşe ve bedenimize odaklanmak. Şimdi yolunuza devam edebilirsiniz.

Mesela; kahvemizi alıp arabamıza bindikten sonra, trafiğe sinirlenmeden ya da telefon görüşmelerinizi yapmadan önce sadece BİR dakikayı kahvemize ayırmak. Derin birkaç nefesle koklamak ve etraftan gelen başka kokuların da ayırdına varmak. Bir yudum kahveyi birkaç saniye damağımızda tuttuktan sonra yutarken aldığımız tüm farklı tatları deneyimlemek. Düşüncelerin geldiğini fark edip bu düşüncelerde kalmamak ve tekrar kahveye odaklanmak. Kahveyi tutan parmaklarımızın sıcaklığını hissetmek. Ve kahvenizi konsola bırakıp sürüşünüze konsantre olabilirsiniz.

Mesela; Bir saatlik yürüyüşümüzün sadece BİR dakikasında gerçekten ve sadece yürümek. Gelip geçen düşünceleri umursamadan bedenimizin ağırlığını hissetmek, adımlarımıza, ısınan kaslarımıza, nefesimize, yüzümüze çarpan rüzgara, duygularımıza odaklanmak. Düşüncelerin geldiğini fark edip bu düşüncelerde kalmamak ve tekrar yürümeye odaklanmak. Artık kulaklığınızı takabilir ve yürürken düşüncelere dalabilirsiniz.

Kimi zaman bedensel hızımız çok yükselir ancak bununla birlikte zihinsel hızımız uçar gider. Düşüncelerimizi yakalamakta zorluk çekeriz, sabah işe giderken dün gelen bir e-maili, e-maili okurken öğlen yiyeceğimiz yemeği, yemek yerken akşamki daveti, davete gittiğimizde ise yarınki doktor randevumuzu düşünmekten kendimizi alıkoyamayız. Düşünceler kontrolümüz dışında akmaya başlar, bunları kontrol etmekte zorlanır ve düşüncelerle savruluruz. Bu savrulan düşünceler, oturup bunlar üzerinde problem çözme odaklı düşünmedikçe faydasız ve yorucudur. O sebeple işe yarar şekilde düşünmek için de mindful olmak gerekir. Eğer akşamki davette ne giyeceğimiz, nasıl gideceğimiz, nasıl döneceğimiz, kimlerle konuşacağımız üzerinde düşünmemiz gerekiyorsa bu düşünme eyleminden faydalı bir çıktı sağlamak için de düşünmeye odaklanmamız gereklidir.

Mindful olmak bize kendi düşüncelerimizi ve beynimizi terbiye etmek, deneyimlerimizin kalitesini artırmak ve böylece yaşam kalitemizi yükseltmek için bir fırsat sunuyor. Günlük yaşamımızın her anında uygulamak mümkün olmasa da, her gün herhangi bir anda odaklandığımız BİR dakika düşüncelerle savrulma alışkanlığımızı kırarak bize yaşamımızı dönüştürecek yeni bir alışkanlık kazanmak için bir fırsat sunuyor. Bu BİR dakikaları deneyimlediğimizdeki farkındalık, bize yeni BİR dakikalar için heves ve istek uyandırıyor.

Bu tam olarak kendi kendimize BİR dakikalarla deneyimleyebileceğimiz ya da eğitimlerine katılarak teknikler öğrenebileceğimiz bir bilinçli farkındalık yolu. Bilimsel bir temele dayanıyor ve hakkında yapılmış yüzlerce bilimsel çalışma var. Zihinsel sağlık el kitabı olarak da düşünebiliriz. Pratiklerimizi artırdığımızda kaygı ve korkuların yönetilmesi, bağımlılıklardan kurtulma gibi birçok konuda fayda sağlıyor. Mindful deneyimleriniz olsun efendim…

Son Söz: Jedi’lar da Mindful idi?

Füsun KOLAT