Bir CEO Sizi Kahvaltıya Davet Ederse……

Bir CEO Sizi Kahvaltıya Davet Ederse……

185
0
PAYLAŞ

Amerikan Charles Schwab Bankasının CEO’su Walter Bettinger ‘ın işe alma yöntemi ilginç olduğu kadar etkileyici.

Pozisyonun içeriğiyle adayın kişiliğinin birbiriyle çok ilintili olduğuna inanan Bettinger, görüşme yaptığı adaylara öncelikle hayatlarında ki en büyük başarıyı soruyor. Bu soru ile dünya adayın etrafında mı yoksa herkesin etrafında mı dönüyor bilgisini arıyor. Bunu takip eden soru ise adayın hayatında ki en büyük yenilgisi oluyor. Bettinger’ın merak ettiği bu yenilgiyi aday kendisi kabul ediyor mu yoksa suçu başkalarında mı arıyor?

Ama bazen daha ilginç bir yol da tercih edebiliyor.

Görüşme yapacağı adayı kahvaltıya davet etmek gibi…….

Bettinger, randevu saatinden daha erken kahvaltı edecekleri restorana gidip, müdürden servis esnasında adayın verdiği siparişi yanlış getirmesini istiyor. (iyi bir bahşiş ile ikna ediyor müdürü) Tüm bunları neden yapıyor dersiniz?

Bettinger şöyle anlatıyor:

“Adayın tepkisi ne oluyor, ona bakıyorum. Kabalaşıyor mu yoksa sessizce kabulleniyor mu? Hepimiz hata yapabiliriz. Ama; esas soru hata yaptığımızda bunu nasıl telafi ediyoruz ve başkaları hata yaptığında nasıl karşılıyoruz.”

Hangi ortamda hangi sıfatla bulunuyor olmamız inanın hiç fark etmiyor. Kişilik özelliklerimiz, hayata bakış şeklimiz hep bizimle……..

Kaynak: Business Insider