Bilge Lider Ratan Tata

Bilge Lider Ratan Tata

1558
0
PAYLAŞ

Hindistan, Bangalore’da muson yağmurlarının şiddetli bir şekilde devam ettiği bir gün havaalanına giderken, aniden ortaya çıkan bir motosiklet tarafından sıkıştırılan arabanın sürücüsü kontrolünü kaybeder ve yoldan çıkar. Diğer tarafta motosikletin sürücüsü, eşi ve iki çocuğu kask takmamalarına rağmen yaralanmazlar. Hindistan için sıradan bir görüntü olsa da gerçekten o gün şans onlarlaymış.

Arabanın sürücüsüne gelince; Hindistan’ın en büyük sanayi holdinglerinden Tata Grup’un şimdi ki CEO’su Ratan Tata’da yaralanmadan bu kazayı atlatmasına rağmen, potansiyel olarak ölümcül bir kazaya tanıklık etmek ve korunmasız bir şekilde bu tür araçlar süren bir ailenin yaşadığı sahneyi hatırlamaktan çok rahatsız oluyor ve bu rahatsızlıkla böyle bir aile için güvenli, ekonomik, her türlü hava koşuluna uygun bir ulaşım sağlanabilir mi sorusundan yola çıkarak dünyanın en ucuz (2 bin$) arabasını üreten TATA Motors’u kuruyor.

Şirketlerini yönetme şekliyle dikkat çeken Ratan Tata, hayata dair bilge sözleriyle de tanınıyor. İşte onlardan bir kaçı:
1. Çocuklarınızı zengin olmaları için eğitmeyin. Onları mutlu olmaları için eğitin. Böylece yetişkin olduklarında eşyaların fiyatını değil değerini bilirler.
2. Yiyeceklerinizi ilaçlarınız gibi yiyin. Aksi takdirde yiyeceğiniz olarak ilaçları yemek zorunda kalırsınız.
3. Sizi seven hiç bir zaman terk etmeyecektir. Çünkü bırakmak için 100 sebep de olsa tutmak için bir sebep bulacaktır.
4. İnsanoğlu olmakla insan olmak arasında pek çok fark vardır. Çok azı bunlar.
5. Doğduğunuzda sevilirsiniz. Öldüğünüzde sevileceksiniz. Arasını siz başarmalısınız…!
6. Aya bakarsanız; Tanrının güzelliğini görürsünüz… Güneşe bakarsanız; Tanrının gücünü görürsünüz ve Aynaya bakarsanız; Tanrının en iyi yarattığını görürsünüz… Bu yüzden kendinize inanın…
7. Bizler turistiz ve Tanrı bizim bütün Yol Rezervasyonlarımızı ve Varış Yerlerimizi önceden belirlemiş seyahat acentemiz…Bu yüzden Ona güvenin ve HAYAT denilen yolculuğun keyfini yaşayın…

Bu haberi beğendiyseniz aşağıdaki haberi de mutlaka okuyun.