Beyninizi Güçlendiren 7 Emir

Beyninizi Güçlendiren 7 Emir

2115
0
PAYLAŞ

Ünlü teknoloji dergisi Wired’ın hazırladığı IQ dosyasında daha yaratıcı bir zekâya kuvvetli bir hafızaya ve iyi bir beyne sahip olmak için beynimizi bir bilgisayar gibi görmemiz gerektiğini söylüyor. Dergiye göre bu cihaza program yüklemek bizim elimizde. İşte yapmanız gerekenler:
1) DİKKATİNİZİ DAĞITIN
Çok önemli bir bilgiyi ezberlemek mi gerekiyor? O zaman öğrenmeye çalıştığınız konudan daha farklı bir şey üzerinde çalışmanız lazım Böylece beyin asıl bilgiyi depolamak için daha çok güç harcayacak. 2007 yılında araştırmacılar UCLA Üniversitesi’nden öğrencilerden 48 çift kelimeyi ezberlemeye çalışmalarını istedi Ülke=Rusya çiçek=papatya gibi kelime çiftlerini çalışan öğrencilerden bazıları papatyanın yanında diğer çiçeklerin isimlerini de ekledi ve bu öğrenciler daha çok kelime çiftini ezberlemeyi başardı. Eğer dikkatinizi çeken başka bir öğe daha varsa asıl ezberlemek istediğiniz kavramı daha iyi öğrenirsiniz.
2) ÇOK KAHVE İÇMEYİN
Kafein mutlaka vücudu diriltip zekâyı keskinleştiren özellikler sunuyor. Ancak araştırmalara göre kafeinle kurduğumuz ilişkide yanlışlıklar var. Örneğin Türkiye ve İngiltere’de yapıldığı gibi düzenli aralıklarla çay içmek beynimiz için kahve içmekten daha iyi sonuç veriyor. Bunun sebebi de kafeinin beyindeki alıcıları bloke etmesi. En yüksek seviyede farkındalık için ufak dozlarda çay içmek daha faydalı. Üzerinde araştırma yapılan denekler ufak dozda alınan içeceğin onları sakinleştirip zihinlerini açtığını söylüyor. Büyük boy bir kahve ise tam tersi etki yapabilir.
3) OLUMLU DÜŞÜNÜN
Yeni şeyler öğrenmek beyni güçlendirir. Özellikle de yeni şeyler öğrendiğinizi düşünüyorsanız beyniniz güçlenir. Zekânızın güçlendiğini düşündükçe zekânızı güçlendirirsiniz. Stanford Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Carol Dweck’in yaptığı araştırmalara göre önüne çıkan zorluklara rağmen denemeye devam et görüşünde olan deneklerin beyinleri daha çok geliştirilebilir ’Savunmacı ol çabuk vazgeç’ yaklaşımındaki deneklerin beyinleri ise aynı şekilde gelişmiyor.
4) PANİK YAPMAYIN
Eğer bir ayıdan kaçıyorsanız stres duygusu faydalı olabilir; stres sayesinde daha hızlı koşarsınız. Ancak satranç oynarken aynı endişe duygusu beyni işlevsizleştiriyor. Aşırı stres anlarında neandertal moduna geçip medeniyetin öğrettiği özelliklerimizi kaybediyoruz. Beynimizin amygdala isimli bölümü ’korku merkezi’ işlevi görüyor ve endişe anlarında harekete geçiyor. O zaman yaratıcılık, espri duygusu yok oluyor. Peki içimizdeki mağara adamını (veya kadınını) nasıl yenebiliriz? Sakinleşerek ve beyne her şey yolunda mesajı göndererek. Yoga yapmak da iyi bir seçenek olabilir.
5) DÜZENSİZLİĞİ SEVİN
Hayata karışın UCLA psikoloji bölümünden Robert Bjork düzenli değil düzensiz biçimde algıladığımız bilgileri daha iyi öğrendiğimizi söylüyor Beynimiz hayatın kaotik yapısını içselleştirdiği için bilgiyle kurduğu ilişkide de kaostan hoşlanıyor.
6) EGZERSİZ YAPIN
Aerobik yapmak yaşlı insanların beynindeki gri ve beyaz bölgeleri yeniden oluşturuyor. Aerobik yapmanın zekâya faydası büyük. Ağırlık kaldırmak ise zekâyı kesinlikle etkilemiyor. Stres yaratan durumlarla karşılaşınca insanlar çoğunlukla nefesini tutar; yoga yaparak bu tür kötü alışkanlıklardan kurtulmak mümkün. Baskı altında yanlış nefes alıp verdiğimiz için zekâmız geriliyor. Doğru nefes almayı öğreten yoganın bu yüzden beyne etkisi çok olumlu.
7) ACELE ETMEYİP YAVAŞLAYIN
Bu cümleyi okumak iki buçuk saniyeden fazla zamanınızı almamalı Eğer alıyorsa cümlenin içeriğini tam olarak anlayamayacaksınız. Retinadaki motor tepki ve kelime görüntüsünün beyne ulaşması sonucunda dakikada en çok 500 kelime okuyabiliyoruz. Massachusetts Üniversitesi’nden psikolog Keith Rayner “Hızlı okumak diye bir şey yoktur. Tabii ki okurken yazılanı anlamaktan da bahsediyorsak” diyor Hızlı okurların okudukları metin konusunda kendilerine sorulan soruları yavaş okuyanlara göre çok daha yavaş cevaplayabildikleri kanıtlandı. O yüzden yavaş okumak iyidir hatta dudaklarınızı oynatarak kelimeleri fısıldayabilirsiniz.

Beyin sağlınızı arttırmak için: Besinlerle Beyin Gücünü Artır (Dr. Michelle Schoffro Cook)

Beyin sağlınızı ne durumda olduğunu öğrenmek için: Beyin Sağlığı Değerlendirme Testi