Beynimdeki Sesi Susturmak Mümkün Mü?

Beynimdeki Sesi Susturmak Mümkün Mü?

196
0
PAYLAŞ

Birçoğumuzun istediği şey beynimizdeki sesin susmasıdır. Öncelikle beyin kalp gibidir. Hayatta kalabilmek için sürekli çalışmalıdır. Ama bunu fark etmeksizin beynin kimi zaman susmasını isteriz. Peki, bu sesle yaşamak zorunda mıyız?

Beynin içindeki sesler bizim hayatımıza çağırdığımız enerjidir. Susturmak, bastırmak, kavga etmek yerine; yönlendirilebilir. Zihni rahatlatmak için bilinen ilk adım meditasyon yöntemidir. Meditasyon bazıları için hiçbir şey düşünmemek demektir. Bu büyük bir yanılgıdır. Meditasyon, zihni susturmak değil, farkındalık yaşamaktır. Anı, çevreyi fark etmek, düşünceleri anlamaktır.

Peki, zihnimizi nasıl yönlendirebiliriz? Doğru nefes beyni rahatlatan bir olgudur. Yaşadığımız sıkıntılarda istemsiz bir şekilde nefesimizi tutma eğilimindeyizdir. Derin nefes alıp, hayatın içimizden geçmesine izin vermeliyiz. Ne düşünüyoruz, nasıl düşünüyoruz, neler yaşıyoruz?

Biraz içimize dönelim, ne dersiniz? Bir bakalım orada ne var? İç sesimiz ne diyor bize? İşe yaramaz mıyız, bütün olumsuzluklar, aksilikler bizi mi buluyor yoksa yaşamak için mücadeleye devam mı etmeliyiz? İç sesin seninle arkadaş mı, düşman gibi mi davranıyor?

Önce kendini fark et, sesi fark et, ne dediğini fark et. Nefes alışverişlerin bu durumda çok önemlidir. Zihninde ki sesi oturt onu karşına, duy sesini belki dokunmak istersin ona, neye benziyor? Korkunç mu, kızgın mı, dalga mı geçiyor, gülümsüyor mu? Unutma zihninde ki sesi yönlendirebilmen için iç sesine ihtiyacın var. Nasıl bir yol izleyeceksiniz. Konuş onunla. Sen konuş, o dinlesin. Yüzü değişiyor mu, ne yapıyor?

Kırgınlıklar en gizli yaralarımızdır. Uzun yıllar geçse bile kendi içimizde gizleriz onları, saklarız. Bir daha kırılmamak için adımlarımızı düşünerek atarız, belki hiç adım atamayız. Bu yaşadıklarımız daha güçlü olabilmemizi sağlayan bir fırsattır. Hepimiz çok değerliyiz. Biz kendimize değer verirsek, seversek, güvenirsek o beynimizin içindeki ses daha ne kadar kötü konuşabilir? Korkma, sen güçlüsün tahmin edemeyeceğin kadar güçlüsün.

Kendimizi hayata bıraktığımız zaman bize harika hediyeleri oluyor. Düşüncelerimizi biz belirliyoruz, nasıl düşünmek istersek beyin de onu düşünür. Şimdi yeni güne, yeniden başlamak için düşüncelerimizi analiz edelim. Onu biraz değiştirelim. İlk soruyla başlayalım, ne düşüneceğiz? Sahi, ne düşünmek istiyorsun?

Zeynep TÜRKOĞLU
ICF Profesyonel Koç
Yönetici ve Takım Koçu