Benlik İmgesi – ‘Ben Kimim?’ Sorusunun Cevabını Bulmak – Öğrenci Koçluğu

Benlik İmgesi – ‘Ben Kimim?’ Sorusunun Cevabını Bulmak – Öğrenci Koçluğu

334
0
PAYLAŞ

Bana göre günümüzde koçluktan en çok faydalanacak olanlar gençlerdir. Değerlerin en az değişen özellikler olduğunu düşündüğümüzde, genç yaşta bir koç yardımıyla değerlerini fark etme üzerinde çalışma fırsatı bulan bir genç gelecekteki pişmanlıkları azaltmada önemli bir adım atıp, önlem almış olacaktır. Örneğin özgürlük ve macera değeri çok yüksek olan bir genç, gerek toplumun ve ailenin gerekse eğitim kurumlarının yönlendirmesi ile daha yüksek kazanç ve prestij sağlayacağı düşüncesiyle bankacı olmaya yönlendirilebilir.

Oysa ki, özgürlük ve macera değerleri, uzun ve sabit çalışma saatleri ve işin bazı rutin gerekleri arasında hayat bulamaz, kolay kolay bu değerler onurlandırılamaz. Pek çok insan bu durumu fark edip, daha farklı yönde kariyer değişikliği gibi seçeneklerin ardına düşmekle beraber, tercih edilen değerler ve seçilen kariyer özellikleri arasındaki uyumsuzluğun daha önceden fark edilmesidir. Ancak bu şekilde kişi hayatı boyunca her yaş döneminde mesleği ile ilgili tüm yetenek , istek ve tutkularını yoğun bir coşku ile gerçekleştirecek, maddi kazanç doğal olarak peşi sıra gelecek ve toplum da bu bireyin verimliliğinden en üst düzeyde faydalanacaktır.

Oysa ki, pek çok toplumda olduğu gibi bizim ülkemizde de gençler içinde bulundukları zamanın öne çıkan gözde mesleklerine yönelmekte ve kendi yeteneklerini, isteklerini ve hayallerini bir tarafa bırakmak zorunda kalmaktadırlar. “Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada, kendin olarak kalabilmek, dünyanın en zor savaşını vermektir” der Cummings.

Öğrenci Koçluğu sadece meslek seçimi değil genç bireyin benlik imgesi yani ben kimim sorusunun cevabını bulması ve ideal benlik yani kim olmak istediğine odaklanması için değerli bir fırsat sunar. Erken koçluk alanların potansiyellerini kullanma becerisi daha çok gelişir ve güçlenir.

Yeşim Erberksoy

İzotomi Project – Coach&Trainer