“Beni öldürmeyen şey beni güçlendirir.” – Nietzche

“Beni öldürmeyen şey beni güçlendirir.” – Nietzche

95
0
PAYLAŞ

“Beni öldürmeyen şey beni güçlendirir.” Nietzche ‘nin bu ünlü sözü ile başlıyor Yenilmezler: Ultron Çağı filmi. Kahramanlarının beklenmeyen düşmanlara karşı savaştığı bu filmdeki gibi zorlu korona sürecinden ne gibi kazanımlarla daha güçlü çıkarız diye kafa yoruyoruz.

Zorluk karşısında uyum sağlama yeteneği olarak tanımlanan duygusal dayanıklılık korona salgını gibi travmatik yaşam olaylarına cevap vermek için çok önemli bir beceri.

Ağırlık kaldırmanın güç seviyeniz ne olursa olsun kas kütlesi oluşturmasına izin vermesi gibi bilişsel davranışçı terapi ve farkındalık duygusal dayanıklılığı önemli ölçüde arttırır. Elimizden geldiğince bu amaçla okuyoruz, webinar ve canlı yayınlara, eğitimlere katılıyoruz. Sonunda bir şekilde bu süreçten sağ çıkıp iş hayatına dönebildiğimizde, kurumlardaki takımlar bir araya geldiklerinde sil baştan birbirimiz dinlemeye, anlamaya ve desteklemeye ihtiyacımız var diye düşünüyorum.

Hani artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak deniyor ya bana göre tartışılır ama gerçek şu ki bazılarımız eskiden ekip arkadaşlarımızın bizde görmeye alışık olmadığı davranışlar geliştirmiş olarak işe dönebiliriz. Kaygıdan kaynaklanan, hatta bazen abartılmış hijyen amaçlı davranışlar;  örneğin sık sık el yıkamak ve belki de evde alıştığımız gibi iş ortamında da çevremizdekilerin hijyenine müdahale etmek. 

Oysa ki, yan masada yanınızda oturan arkadaşınız belki bıktı usandı bu muhabbetten ve bir an önce normale dönme isteğiyle yanıp tutuşuyor. Birbirinize sinir bozucu görünmeniz kaçınılmaz. Tekrar birlikte verimli çalışabilmek, birbirimizin duygusal anlamda nasıl bir süreçten geçtiğini anlayıp tolerans gösterebilmek ve bu hikayeden güçlü çıkmak adına iletişim ağırlıklı atölye ve eğitimlerin her zamankinden daha önemli olacağına inanıyorum. İş arkadaşınız virüse yakalanmış, ağır bir tedavi süreci geçirmiş olabilir ya da başka bir arkadaşınız bir yakınını kaybetmiş bile olabilir.

Bu anlamda grup koçluğu ve takım koçluğu hızla kaldığımız yerden devam edip, süreçte yaşadığımız farkındalıkları birbirimizle paylaşmak ve aidiyet duygusuyla birlikte yol almaya devam edebilmek için virüse karşı bulunacak aşı gibi iş hayatında fayda yaratacak.

Tekrar çeviklikle hareket edip, yeni dijital düzene uyum anlamında yaratıcı olabilmek bu kez birbirini iyileştirip desteklemek ve üretmeye hızla dönmek adına ekiplerin koçluğa ihtiyacı her zamankinden fazla olacak. Bunun için işten yalıtılmış bir zaman diliminde birbirlerini etkin dinleyip, yargılamadan anlamaya çalışmaları, deneyimlerini paylaşıp rahatlamaları ve sonrasında da yeni dönem hedefleri için organize olmaya çalışmaları en ideali olacak şüphesiz.

 “Rahatlama, bellekten bilgiyi geri çağırma ve bilgi üretme için temel koşuldur.” – Tony Buzan

Yeşim ERBERKSOY, PCC

Izotomi Project

Coach&Trainer