BENİ HOR GÖRME KARDEŞİM

BENİ HOR GÖRME KARDEŞİM

82
0
PAYLAŞ

Günlük yaşamda kimi nasıl görürsek görelim herkesin bizleri en azından kendi eşiti olarak görmesini isteriz. Eşit seviyede olmadığımız ortamlarda yetersiz ve değersiz hissederiz.

Sosyal medyayla  birlikte düşünce ve duygularımızı kamyon arkası yazılara benzer ama daha aşağılayıcı ve iğneleyici ifadeler içeren cümlelerle paylaşmayı tercih eder olduk. Dizileri, sürekli paylaşılan postları, seviyesiz tartışan siyasetçileri görerek kanıksadığımız bu tavır normalimiz olmaya başladı.

Günlük yaşamda, işyerinde, akademide, sınıfta eşit görmediğimiz veya bize layık bulmadığımız  insanlarla çevrili olduğumuzu düşündüğümüz her yerde tavrımız buna döndü.

Aşağılama, hor görme!

Küçümseyici sözlerle, şakayla karışık dalga geçerek, mimiklerle, tavrımızla karşımızdaki insanın özgüvenini ve saygısını ayaklar altına aldığımızın farkında mıyız?

 “Çok beceriksizsin!”, “Bu yaptığın tam bir aptallık!”, “Ne cahilsin, nasıl böyle bir şey yaparsın?”, “Seni kandırmak ne kolay!” ifadelerimizle karşımızdakinin kişiliğine yönelik suçlamalarda bulunmuş oluruz.

Böyle ortamlarda aşağılanan kişi ilgisiz davranır veya  karşı saldırıya geçer. Ortam negatif bir enerjiyle dolar. Sadece hor görülen değil buna seyirci kalan da zehirlenir. Özellikle böyle ortamlarda büyümüş biriyseniz eski  anılarınız depreşir ve geliştirdiğiniz savunma neyse hortlar.

Bu tavırlar etkisini çok çabuk gösterir. Bu şekilde davranarak kaybettiklerimizi tekrar kazanmak için çabalamak gerekir.

Oysa amacın kısa sürede fazladan çaba göstermeden düşünceni kabul ettirmek değil miydi?

Ne bunu yapabildin ne de istediğin saygınlığı kazanabildin!

Özellikle farklı düşüncelerin çatıştığı ortamlarda tartışmayı kazanmak için kullandığın silah aşağılamaysa hayırlı olsun ilişkiniz için yakında bir Fatiha okuyabilirsiniz;çünkü saygının olmadığı yerde ilişkiler çok büyük darbeler alır. Bu tavrında kendini haklı görmeye devam ediyorsan takım ruhu, vizyon, şirket hedefleri, performans hepsine bir elveda demeye başlayabilirsin.

Aşağılamak yerine takdir etmek ve karşımızdakinde beğendiğimiz bir yönü beğeni olarak paylaşmak seni 1-0 öne geçirecektir. Takdir edilmek hepimiz için en temel ihtiyaçlardan biridir.

Takdir edildiğinde sen nasıl hissediyorsun?

Takdir edildiğin kişiden gelen öneri ve görüşlere yaklaşım tarzın nasıl oluyor?

“Onun takdir edilecek bir yanı yok ki!” dediğinizi duyar gibiyim. Oysa hepimizin sayısız olumlu özellikleri var. Sadece devam ettirdiğimiz tavrımızla yaralandığımız için görmezden gelmeyi tercih ediyoruz.

Çalışma arkadaşımızın, yöneticimizin, patronumuzun… olumlu yanlarına odaklanmak ve bunları kendisiyle paylaşmak aradaki saygıyı güçlendirir, ilişkiyi besler. Böyle ortamlarda farklı fikirlerin çatışmasından yeni fikirler doğar.

Silahını yere koyup Aşık Veysel’in şu dizelerini hatırlayarak denemeye ne dersin?

Beni hor görme kardeşim

Sen altınsın, ben tunç muyum?

Aynı vardan var olmuşuz

Sen gümüşsün, ben sac mıyım?

İlknur AKBULUT

Profesyonel Koç

Konuyla ilgili yazarın diğer yazıları:

Tartışmada Kazanan Olmak

Savunarak Savaşanlar

Eleştirerek Tartışmayı Kaybedenler