BENİ AFFET YAVRUM BENİ AFFET !

BENİ AFFET YAVRUM BENİ AFFET !

245
0
PAYLAŞ

Sana ahlaklı bir toplum içinde yaşama imkanı sunamadığım için beni affet. Sen beni tanıyorsun, annenim ve öğretmenim. Ne çok çabaladığımı, yaptığım her görevde önce insan ve insani değerleri savunduğum için neler yaşadığımı biliyorsun.

Hem öğretmenlerime, hem öğrencilerime hem de anne-babalara bir şeyler öğretebilmek için ne çok çabaladığıma en yakından sen tanık oldun. Biliyorsun öğretmeye çalıştığım şeylerin çoğu dersle veya zihinsel gelişimle ilgili değildi. İnsanların yüreği gelişsin ve diğerlerine karşı daha ahlaklı yaklaşabilsinlerdi tüm derdim.

Neden bunu dert edindim biliyor musun ?

Çünkü bir insanda ahlak yoksa inançlarının, diplomalarının, makamının, kazancının, taşıdığı adın, temsil ettiği ailenin, dahil olduğu grubun ve sahip olduğu diğer her şeyin anlamını yitireceğine ve tüm bu özelliklerini insanlara zarar vermek için bile kullanabileceğine yakından tanık oldum.

Bu o kadar çok canımı yaktı ki…

Ben göçüp gittiğimde, kalbinde seni en insani ve doğru yolda tutabilecek bir pusulan olsun diye sana her şeyden önce ahlakı öğretmeye çabaladım…

Yavrum sana onlarca kez anlattım ama tekrar anlatayım;

Ahlak’ı bilim insanları şöyle tanımlamışlar :

“Hak-haksızlık, doğru-yanlış, iyi-kötü konularında bilinçli yargılama ve karar vermeyi ve bu karar doğrultusunda davranışta bulunmayı kapsayan bilişsel bir yapıdır.”

Bu ne demek anlıyor musun ?

Diyor ki ; herhangi bir durumda veya olayda iyi-kötü, hak-haksızlık gibi yargılara varacağında bu konuda oturup düşünecek ve bilinçli yani aklı başında duygularının esiri olmadan davranabilecek, aklı selim bir düşünceyle karar varacak nitelikte düşünebilme becerisi gösterebilmektir. Ve hangi karara varırsan var, karşındakinin de bir insan olduğunu ve değeri hak ettiğini unutmamaktır.

Ama çok üzgünüm ki birkaç gündür ülkemizde olanları sana açıklayamıyorum çünkü tıpkı senin gibi olan bitenler beni de çok üzdü.

Tüm olan bitende pek çok şey vardı ama bir şey eksikti. O da AHLAK. İşte bu bizi derinden sarsan ve hem üzüp hem korkutan.

Bir insanın ahlaklı davranabilmesi için karşısındakine insan olarak değer vermesi ve onun içinde bulunduğu duyguları anlayabilme becerisi gösterebilmesi gerektiğini anlatmıştım sana. İşte günlerdir olanlarda bunun olmadığını görmek bizi mahvetti.

İzin ver örnek vereyim ;

Devlet sokakları eli silahlı askerler sarmışken ve havada kurşunlar uçuşurken “ Eşinizi ve çoluk çocuğunuz alıp meydanlara çıkın. Devletinize sahip çıkın.” Dediğinde oradaki DEVLET AHLAKI uçup gitti. Çünkü bizim bildiğimiz devlet ahlakı demeliydi ki; “Vatandaşlarımızın can güvenliği sağlanana kadar evlerinden çıkmamaları rica olunur. Lütfen devlet güvenliğinizi sağlayana kadar evlerinizde kalın.” gibi şeyler deseydi devlet ahlakını görmüş olurduk.

Şimdi ben senin kendi güvenliğini sağlamak için sokaklarda kurşunlar arasında gezmek zorunda kalacağın bir devlette yaşayacağını bilerek nasıl huzurlu olabilirim bilmiyorum yavrum. BUNUN İÇİN BENİ AFFET !

Sana anlatmıştım biz küçükken darbe yaşamıştık ve ülkemiz için ne kadar kötü olduğunu yaşayarak öğrenmiştik. Hiçbir yaşam şekli demokrasi kadar insani ve ahlaklı değildir. Ancak yavrum demokrasiyi televizyonlarda izlediğin gibi sokakların kan gölü olduğu ve bilinçli düşünmeden, kapıldığı duyguların esareti altında bulduğuna saldıran insanların oluşturduğunu izledin ya yavrum işte tam o anda TOPLUMSAL AHLAK UÇUP GİTTİ. Demokrasi böyle bir şey değil. Demokrasi ne askeri darbe ne de halk ayaklanması değil yavrum. Demokrasi vatandaşın devlet güvencesi altında özgürce yaşadığı ve inandıklarını savunabildiği, seçimle yürüyen bir sistem. Televizyonda izlediklerin ve anlamları çarpıtılmış kavramlara şahit olduğun için BENİ AFFET YAVRUM !

Ben sana her zaman insanlara güven, anlamaya çalış ve sevgiyle yaklaş derim ya yavrum. O gece birlikte yaşadıklarımızdan sonra bunu sana bir daha nasıl söylerim bilmiyorum BUNUN İÇİN BENİ AFFET !

Sana daha çok şey söyleyebilirim, ama bu hem senin hem benim canımı yaktıkça yakmaktan başka bir işe yaramaz. Ama birlikte kutsal kitabımız Kuran’ı Kerim’den ilgili bölümleri ve Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) güzel ahlakın en güzel örneği olan yaşamını okuyalım birlikte. Okuyalım ki İslam Dininin insana değer veren ve ahlakı dinin temeli sayan pusulamızı doğru yönde tutalım. Yoksa kayıp gidecek ellerimizden yavrum. Üstelik bu hem inananlar hem inanmayanlar tarafından yapılacak. Biz kalbimizi doğru yerde tutalım yavrum. Bunun için sana sağlayabileceğim tek destek bu olduğu için ve televizyonu her izlediğinde korktuğun, doğruyu yanlışı şaşırdığın için , seni böyle olaylar içinde büyütmek zorunda kaldığım için BENİ AFFET YAVRUM…