BENDEN TAM OLARAK NE ISTIYORSUN?

BENDEN TAM OLARAK NE ISTIYORSUN?

286
1
PAYLAŞ

Evliysen; kocan senden iyi bir eş, hatta bazen ona da anne olmanı ayrıca sevgili de olabilmeni anneysen mükemmel annelik yapmanı, çalışıyorsan hem çalışıp hem kusursuz ev kadını olabilmeni  vs vs vs ……bekliyor.

Çalışıyorsan; iş arkadaşların hep mutlu olmanı, bir azize kadar anlayış sergilemeni, peygamber gibi uçsuz bucaksız bilgelikle onlara yaklaşmanı, yaptıklarına karşı sürekli bir affedici, ödüllendirici, takdir edici rolünü sürdürmeni, onların haksız ve suçlu bulduklarına karşı acımasız ve zalim durabilmeni, içlerinde bulundukları duygusal durumları kahin edasıyla önceden hissedici ve hatta telafi edici davranışlar sergilemeni vs vs vs…..bekliyorlar.

Bu beklentilerin hangisi gerçeğe uygun sizce….Bence bir çoğu gerçeğe yakın bile değil. En azından sadece şu açıdan değerlendirsek bile olanın ne olduğunu anlayabiliriz belki de ;

Örneğin sizden iyi bir anne olmanızı bekleyen eşinize “ İyi annelik nasıldır sence ?” diye sorsanız çok büyük ihtimal sizinkilerle uymayan bir çerçeve çizecektir size. Çünkü bu çerçeveyi o an ki ruh ve akıl birliği ile değil çocukluğundan getirdiği anıları ve kayıtları ile çizecektir. Bunun da bugün size uymayacağı son derece aşikar değil mi zaten !

Siz iyi anneliği nasıl tanımlarsınız bilmiyorum ama zaten çoğumuz tam olarak tanımını bilmediğimiz rollere soyunup bir de bunu karşıdakinden bekleyerek geçirmiyor muyuz ömrümüzü ?

Birlikte çalıştığınız insanlara; “iyi bir yönetici nasıl olmalı sence ?” diye sorduğunuzda o da kendi birikimleri ve hayata bakış penceresinden gördüğü manzaraya dönük bir beklentiler çerçevesi çizecektir ki yine büyük ihtimal sizin profil resminiz o çerçeveye uymayacaktır.

Birbirine uygun olmayan beklentiler çerçevesi içinde hapsolmuş profillerimizle ilişkilerimizi sağlıklı bir şekilde yürütmeyi başarmanın yolunu ben henüz bulamadım. Aranızda bulanınız varsa bana da söylesin lütfen J

Beklentiler ve karşılanamayanlar denizinde boğulmak üzereyken; şu can simidi ile kurtuldum sanırım.

Açık iletişim; herhangi bir ilişki de ister ev olsun ister iş hayatında iletişimi apaçık kurarak, kimlerin kimden ne beklediği ve beklentilerinin gerçekleştirilebilme ihtimalinin var olup olmadığını, çizilen çerçevenin diğerine uyup uymadığı, beklentilerine ulaşamadığında neler yapabileceği ve en önemlisi beklentilerin işe ve kişiye uygunluğu üstünde yürüyen bir yol.

O yüzden kafamın karıştığı veya iletişimi sorun olarak algıladığım dönemlerde; karşımda ki her kim olursa olsun bu soruyu sormaktan hiç çekinmiyorum artık.

“ Benden tam olarak ne istiyorsun ?”

Ve cevaben ne anlatıyorsa, bunları bunları yapabilirim ama şunları yapamam veya hiçbirini yapamam yahut hepsini yapabilirim gibi cevaplarımla kendi çerçevemi kendim çiziyorum.

Çünkü kimsenin hayatında benden bağımsız ve becerilerimden üstünde veya altında sıfatlarla yer almak istemiyorum. Kimsenin hayatına, kahin, iyi, kötü, süper kahraman, zalim, mağdur  ya da kurtarıcı gibi gerçekte taşımadığım niteliklerle dahil olmak yönünde bir tercihim yok. Sadece taşıdığım gerçek niteliklerle yapabileceklerimin belirli sınırları içinde her iki tarafında gerçeğe uygun beklentileri ile yürüyen sağlıklı bir ilişki yürütmeyi seçiyorum. Bu yüzden tekrar soruyorum ;

“BENDEN TAM OLARAK NE İSTİYORSUN ?”

 

Sema Deniz’in yeni kitabı 40 Ruh Çemberi’ni kitapçılarda bulabilirsiniz.

 

1 YORUM

  1. Iletisimsizligin ve iletişim yapabilmenin güzel bir özeti yüreğinize sağlık

Comments are closed.