Ben Kimim?

Ben Kimim?

311
0
PAYLAŞ

Kim olduğumuzu hiç düşündük mü? Başkalarını eleştirip, onların açıklarını bulurken hatta o açıklarla kendimizi tatmin ederken kim olduğumuzu hiç düşündük mü?

Yaşadığımız sorunlara çok yüzeysel bakarız. Bir sorun varsa hemen faturayı kesecek birisini arayıp, buluruz. Peki, ya sorun tahmin ettiğimiz gibi değilse? Ya sorun bizim içimizde bir yerdeyse? Biraz açıklayayım… Dış dünya da yaşadığımız bütün sorunların kaynağı aslında iç dünyamızdan gelmektedir. Kendimizle yaşadığımız sorunlar er ya da geç dış ilişkilerimiz vasıtası ile karşımıza çıkmaktadır.

Yakın bir zaman da insanlarla yaşadığım problemin aslında benden kaynaklandığını gördüm. Dışardan yardım aldım. Sevdiğim ve değer verdiğim insanları aradım. Şikâyet ettim, eleştirdim ve bana dedikleri şey “kendine dönüp baktın mı? Biraz sakin ol! Çünkü sorun gördüğün gibi değil.” Şaşırdım. Ama haklılardı. Ben kimim? diye kendime çok soruyordum ama eksik soruyormuşum.

Kendimizle ne kadar barışık olursa, insanlarla olan ilişkimiz o kadar iyiye gidiyor. Kişi önce kendini tanımalıdır. Kendini ne kadar eksik tanırsan, karşına o kadar çok sorun çıkacaktır. Karşına sorun çıkmasını istemiyorsan, her zaman kaynağa ‘yani kendine’ yönelmelisin. İnsanlar seni anlamıyor ya da duymuyor mu? Önce kendini duy! Sonra insanlar seni duyacaktır. İnsanlara her zaman bir şans vermeliyiz. Kendimizi anlatmadan bizi duymalarını istiyoruz. Bizim bildiğimiz şeyleri onlarında bilmelerini istiyoruz. Ama bilmiyorlar.

Hayatı yeni öğrenenlerdenim, yavaş ilerleyenlerdim. Şanslıyım çünkü etrafımda değerli insanlar biriktirmişim. Benim kadar şanslı değilseniz, sizi dinleyen arkadaşınız gene kendiniz olsun. Çünkü sizi en iyi anlayacak olan kişi gene kendinizsiniz. Bizi bizden başka kimse anlayamaz. Kişisel kitaplar kendinizi nasıl daha iyi anlatırsınız bunun üzerine yazılır. Etrafınızda ki insanlar bunun üzerine size akıl verir. Eğer anlamazsanız sizi suçlarlar. En önemli detay başkalarının sizi anlaması değil. Sizin kendinizi kendinize anlatmanız. Kendinizi duyduğunuz takdirde başkaları da sizi duyacaktır. Öncelikle sakin ve sabırlı olmalısınız. İnsanları duyduğunuzu belli edin. Çünkü herkes duyulmak ister. Ne kadar çok duyulurlarsa sizi de o kadar çok duyacaklardır.

Her şeyden önce kendini tanı ve kendini duy! Gerisi zaten gelecektir. Sorunlarını dinle gerçekten gördüğün ve duyduğun gibi mi? Yoksa duymadıkların mı var?

Zeynep TÜRKOĞLU

Kitap Koala Sokak Hayvanlarına Destek Olmak İçin Kurulmuştur. Lütfen Ziyaret Edin!