Ben altın öneriler yerine sınava girecek öğrencilerin tüm kaygı ve acısını alayım.

Ben altın öneriler yerine sınava girecek öğrencilerin tüm kaygı ve acısını alayım.

161
0
PAYLAŞ

LGS sınavına girecek öğrencilere tavsiyeler, altın öneriler, son dakika tüyoları ve daha pek çok yazı sınava az bir zaman kala internette uçuşuyor. Profesyonel öğrenci koçu ve bir öğretmen olarak sık sık yakın çevremden öğrencilere okunmuş pirinç gibi yutturulacak sihirli öneriler beklentisi hissediyorum ben de. Böyle bir reçete değil başka şeyler var benim paylaşmak istediğim.

Şefkat kavramının kadim temellerinden biri olan Tonglen’in Tibet dilinde karşılığı “almak ve vermek” tir. Hindistan’dan Tibet’e ve yakın dönem Pema Chödrön’ün yazıları öğrettikleriyle batı dünyasında da yer bulmuştur.

Tonglen’in ana fikrine gelince: Başkasının acısını ve ıstırabını alır, onlara zevk, iyi oluş ve huzur göndeririz. Acı hissettiğimizde nefes alıp bu hissi kabul etmek, dönüştürmek ve sonra nefes verip sevgi nezaket ve rahatlamayı bırakırız. İyisi mi şimdi ben altın öneriler yerine sınava girecek öğrencilerin tüm kaygı ve acısını alayım.

Neler var bu alacağım nefeste?

Sınav kaygısı, gelecek kaygısı, kıyaslamalar, karşılaştırmalar, utanç, suçluluk, ailenin, okulun ve toplumun dayatmaları, özentiler, baskılar, proje çocuk olmanın getirdiği zorluklar, stres, kendini değersiz görme, anlaşılamama, yarış atı gibi hissetme…..ve daha neler neler. Bir nefese sığmayacak yükler küçük omuzlarında.

“Daha çok ders, daha çok etüt, daha çok sınav.” Reklam panolarında gördüğüm bir özel okul reklamı sloganı bana yıllar önce okuduğum Hermann Hesse’in “Çarklar Arasında” adlı kitabını hatırlatmış ve başka bir yazıda paylaşmıştım. Yazar bu kitapta başarılı olma adına toplumun ona hazırladığı çarklarda ezilişini, istekleri ve yetenekleri yadsınan bir eğitim sisteminde yaşadıklarını anlatıyor.

Bir nefese zor sığacak bu ezilişi alıp nefesimle ne bırakmak isterim? Koşulsuz sevgi, şefkat, güven ve umut. Çarklar öyle sert, yırtıcı, ezici ve baskıcı ki gençlerimizi kaptırmayalım, kollarını kanatlarını kırıp öğütüp bu amansız yarışa kurban etmeyelim.

Siz neler alıp vermek istersiniz göz bebeğiniz çocuğunuza?

Yeşim Erberksoy

İzotomi Project – Coach&Trainer