Bekleyen zor kararlar…

Bekleyen zor kararlar…

346
0
PAYLAŞ

Hayat dediği, yormuş kadını genç yaşına rağmen. En çok da sıkışmış, omuzlarında tüm yükü yaşamının. Nereye gideceğini, ne yapacağını bilemeyen duygularının esirinde, kırılgan ve hassas. Gözlerinde yaşlar birikmiş kadının, yüreği gözlerinden taşarcasına. Usul usul akıyor, zamanlı zamansız. “Beni de yazsana!” diyor apansız.

Kimi zaman katlanmak zorlaşıyor, umutlar kayboluyor, hayat anlamını kaybediyor zamanın bir yerinde. Üstüne üstüne geliyor sanki her şey. Elinde sadece mecburi yapılacaklar listesi kalmış, “Ben bunları hak etmiyorum” ya da “Ben bu kadar değilim”ler başlıyor.

Hangimiz sıkışmış hissetmedik zamanın bir yerinde? Hangimiz kör kuyularda olduğumuzu düşünmedik zaman zaman? O kuyunun en dibine bakıp bakıp bir el uzansın diye beklemedik mi? Bekledik, bekledik … Daha da dibine indik uçarcasına. Uçuranın kendimiz olduğunu bilmeden.

Kuyunun tek girişi ve aynı zamanda o girişin tek çıkışı olduğunu görebilecek olanın biz olduğunu, ne zaman anladık? Yoksa hâlâ anlayamadık mı yeterince? Zaman zaman, tekrar ve tekrar oralara geri döndük? Olaylar değişti belki, insanlar da değişti ama durum yine aynı mı?

İş, aşk ya da evlilik mi şu an seni çıkmazda, sıkışmış hissettiren? Bunları elde etmek için bu zamana kadar verdiğin onca emek, harcadığın yıllar hepsi boşuna mıydı? Tüm bunları sen istememiş miydin zaten? Ne oldu da şimdi böyle hissediyorsun? Ne değişti?

Sıkıntın, bir tarafının gitmek isterken diğer tarafının kal demesi mi? Bir elin ve bir ayağında pranga var ve ters taraflara doğru da çekiliyor mu görünmez eller tarafından?

Gitmekten alıkoyan korkutan; gideceğin yerin bilinmezliği mi? Kalmak için dayanacak sabrın, iyileştirmek için isteğin, savaşacak gücün yok mu?

Gitmek mi istiyorsun yoksa kalmak mı? Karar vermek çok zor, kararsızlık ise işkence mi?

Zor kararlar mı bizi bu hale getiren? Yöntemlerimiz mi değişmeli artık?

Zor kararlar, hayatın getirdiklerinden sadece bir tanesi.

Kolaylaştırmak için neler mi yapılabilir?

– Öncelikle affetmelisin! Kendini ve herkesi. Affetmek onaylamak değil, anlamaktır. Eğer anlayabilirsen, affetmesi kolaylaşır. Affetmek, sana zarar veren, enerjini tüketen negatif duygulardan arınmanın anahtarıdır.

– Yalnız değilsin, hiç olmadın! Evet, öyle hissettin belki çoğu zaman, ama tek başına bir ormanda yaşamıyorsan eğer yalnız değilsin. Aldığın kararlar, hiç bir zaman sadece seni ilgilendiremez. Sen nasıl başkalarının karar, seçim ve davranışlarından etkileniyorsan, başkaları da senin kararlarından etkileniyor. Karar vermeden önce, kararından dolayı etkilenecek olan kişilerle görüşmelisin. Ne hissettiğini, anlamalarını sağlamalı ve onları dinlemelisin.

– Güvendiğin iyi bir dinleyicin olsun. Bir dost, terapist veya bir yaşam koçu. İhtiyacına ve imkanlarına göre en az birisi olsun hayatında.

– İçinin dolup taştığını hissettiğin zamanlarda aklından geçenleri düşünmeksizin, sadece kendin için yaz. Bir süre sonra okuduğunda şaşırabilir, dışarıdan bakan bir göze sahip olabilir, daha önce görmediğin bir şeyleri fark edebilirsin. Hiç birisi olmasa bile en azından rahatlarsın.

– Seni en çok rahatsız edenleri belirle, değiştirebileceklerine odaklan, en kolayından başla! Ancak, karar verirken değiştiremeyeceklerinin seni nasıl etkileyeceğine dikkat et!

-Bekle! Mümkünse biraz uzaklaş! Duygular çok yoğunsa koyu bir sis bulutu gibi kaplar her yeri, önünü bile göremez olursun. Sana iyi gelecek bir şeyler yap! Hayati tehlike yoksa, olağanüstü durumların haricinde karar vermek için en azından bir kaç günün vardır, aceleye gerek yok.

– Sahip olmadıklarına üzülerek hedefine ulaşamazsın! Güçlü yönlerine sahip çıkıp, zayıf taraflarını geliştirerek farklı yöntemlerle hedefine ulaşmak için yeni planlar yap!

Ne karar verirsen ver, yeniden başlayacaksın. Yeni bir yola çıkacaksın!

Hangi yol heyecanlandırıyor seni? Başardığın zaman kazanacakların hangisinde daha fazla? Hangisi yeniden başlamaya daha değer?

Unutma!
Hayat, değişim ve dönüşümden ibaret bir süreç. Bizler, bu süreçte bir yolcuyuz sadece.
Keyifli yolcululuklar.

Gülşen USTA