Bebeğinizle Uyumak Ailede Bir Sorunun İşareti Olabilir

Bebeğinizle Uyumak Ailede Bir Sorunun İşareti Olabilir

177
0
PAYLAŞ

Uzun süre bebeğinizle birlikte uyumak çocuk gelişimi açısından iyi bir fikir mi değil mi konusu tartışıla dursun yapılan son araştırmalar uzun süre aynı oda ya da yatağı paylaşmanın bir aile sorununun işareti olabileceğini gösteriyor. Bu demek oluyor ki, eşler arasındaki sorunlar anneleri bebekleriyle uyumaya itebiliyor.

Altı aydan fazla süre bebekleriyle uyumaya devam edenlerin daha çok ailevi sorun yaşadığı gözlendi. Aile içi uyum, eşler arasında anlaşma ve çocukları hakkında ortak karar verme gibi konularda bu aileler sorun yaşıyor.

Eğer anne babalar çocuklarıyla birlikte uyumayı tercih ederlerse eş olarak ilişkilerinin kalitesine çok dikkat etmeli ve sağlam bir denge oluşturmalılar. Çocuklarına vakit ayırmanın yanı sıra eşler birbirlerine de yeterli vakit ayırmalı ve ilgi göstermeli.

2012’de yapılan bir araştırmada depresif semptomlar yaşayan anneler ile geceleri sık sık uyanan bebekler üzerinde bir araştırma yapıldı. Yatak odalarına yerleştirilen kameralardaki görüntüler izlendiğinde bu annelerin bebeklerini kucaklarına alıp uyandırdığı, ya da derin uykudayken yanlarına gittikleri gözlendi. Ancak, karı kocanın işbirliği halinde bebekleriyle ilgilendikleri ve eşler arasında iyi bir ilişki gözlenen ailelerde bu uyandırma davranışına rastlanmadı.

Tüm bu araştırmalardan çıkan sonuç şu: Anne babalar çocuklarının bakımı konusunda anlaşmazlık yaşadığında ya da çiftlerin ilişkilerinde sorunlar olduğunda bu durum annenin depresif belirtiler göstermesine ya da bebeğine sarılıp uyumayı tercih ettiği bir duruma çanak tutabiliyor. İlişkideki sorunlar stres seviyesini arttırırken anneler gece bebekleriyle daha çok vakit geçirmeyi tercih edebiliyor.

Tüm bunlar bebekle birlikte uyumayı kendi başına bir sorun olarak işaret etmiyor. Çoğu zaman bebeğiyle birlikte uyuyan ve evliliğinde de sağlıklı bir ilişki seviyesini tutturmuş çiftler var. Çalışmalar net bir şekilde gösteriyor ki aile yapısının sağlıklı oluşu ebeveynlerin çocuklarının uyku düzenini nasıl oluşturduğu konusunda önemli bir rol oynuyor.

Tekrar altını çizmeliyiz ki bu araştırmalar bebeklerle birlikte uyuma fikrine bir karşı saldırı ya da bunu tümden yanlış gösterme çabası değil. Sağlıklı olan eğer anne babalar çocuklarıyla uyumak istiyorlarsa bu birbirleriyle birlikte kaliteli zaman geçirmelerine engel olmayacak bir şekilde olmalı. Yani bebekleriyle olan ilişkilerine gösterdikleri özeni aynı şekilde aralarındaki ilişkiye de göstermeliler.

Çeviri: Yeşim Erberksoy

Kaynak: childandfamilyblog.com

  • Sola Yayınlarının kitaplarından herhangi birini okuduysan, GoodReads’ e gir ve yorumunu yap. GoodReads yorumunu Facebook’ta herkese açık olarak paylaşırsan ve yorum bölümüne 5 arkadaşının adını etiketlersen en çok beğeni alan yorum sahibi olabilir ve bir Ipad mini kazanabilirsin!
    GoodReads kampanyası 15 Temmuz’a kadar devam edecek. Kazanan okuyucu ismi açıklandıktan sonra 15 gün içinde adres ve iletişim bilgilerini iletmediği takdirde hakkını kaybedecektir.

 

http://slnts.co/1XfhV4O