Beatbox yapan Budist rahip: Akasaka

Beatbox yapan Budist rahip: Akasaka

53
0
PAYLAŞ

Yogetsu Akasaka, meditatif spiritüel müzikler üreten, Japonya kökenli bir Budist rahip. Ancak Akasaka’nın spiritüel müziğe olan yaklaşımı alışılmışın biraz dışında. 37 yaşındaki Budist rahibin Youtube kanalında paylaştığı müzik videosu “Heart Sutra Live Looping Remix” Mayıs ayında viral oldu. Yalnızca bir DJ seti ve kendi sesiyle yarattığı müzik videosu şuan 300.000’den fazla görüntülemeye sahip ve dünyanın her yerinde ilgiyle dinleniyor.

Akasaka, Vice Asia’ya verdiği röportajda geleneksel kıyafetleri içinde beatbox yapan bir rahibin tuhaf göründüğünün farkında olduğunu ancak bunu dikkat çekmek amacıyla yapmadığını belirterek “Bu müzikleri oluştururken amacım farklılığıma dikkat çekmek değildi, sadece müzik tutkumu devam ettirmek istedim. Tıpkı gitar ya da bateri çalan biri gibi ben de normal bir müzik performansı sergiliyorum.” diyor.

Akasaka’nın 20’li yaşlarının başında başlayan beatbox serüveninin spiritüel müzikle buluşmasıysa, 2015 yılında babasının izinden giderek rahip olma kararı almasından sonra gerçekleşmiş. Akasaka geçirdiği bu değişimi şu cümlelerle aktarıyor:

Japonya’da genelde aileleriyle tapınakta büyümüş olan kişiler rahip olma yolunda ilerler. Ancak benim babam sonradan rahip olmaya karar veren, sıradan bir insandı. Şu an bir tapınakta başrahip olarak çalışan babamdan aldığım ilham sayesinde rahip olarak doğmasam da hayatıma rahip olarak devam etmeyi seçtim. 
İşte utkusunu inancıyla bir araya getiren rahibin tüm dünyadan binlerce insana ilham olan “Heart Sutra Live Looping Remix” performansı: