Başkasının Aklı Bizim Yol Pusulamız Olabilir Mi?

Başkasının Aklı Bizim Yol Pusulamız Olabilir Mi?

103
0
PAYLAŞ

Merak ettiğimiz bir konu olduğunda önce yakın çevremize daha sonra cevap bulabilmek için internet ortamına başvururuz. Peki, aradığımız şey nedir?

Geçenlerde internette ‘şirket nasıl kalkındırılır’ diye arama yaptım. Bulduğum sonuç beni şaşırttı. Şirket nasıl batar ya da şirket nasıl yönetilemez şeklinde bir sürü kaynak buldum. Aradığım cevap bunlar değildi. Bu tıpkı tatlı nasıl yapılır, sorusuna tuz koyarsan o artık tatlı olmaz demek gibi bir şey.
Sonra zihnim geçmişe doğru zamanda yolculuk yaptı. Zaman zaman birçok sorum olmuş, zaman zaman sorularıma birçok cevap bulmuşum ama çok ironiktir ki bulduğum cevapların hemen hemen hepsi yanlış. Ve bana akıl veren ya da soruma yanıt veren kişilerin kendi hayatlarında verdikleri tavsiyelerin tam tersini yaşadıklarını gördüm.

Bulduğumuz cevaplar gerçekten doğru mu? Peki, kendi sorumuzun cevabını kendimiz cevaplayamaz mıyız? Bunu henüz ben de bilmiyorum.

Başkasının aklı bizim pusulamız olamaz. Çünkü şunu biliyorum ki; benim yaşadığım şartlara ve benim yaşadığım hayata sahip olan ikinci bir kişi yok. Benzer olabilir ama aynısı olamaz.

İnsanların fikirlerinden ya da gözlemlediklerinizden ilham alabilirsin. Ama nasıl bir tatlı yapmak istiyorsanız ya da iş hayatında nasıl daha verimli olmayı sorguluyorsanız, bulunduğunuz şartları da iyi değerlendirmelisiniz. Belki de herkesin verdiği cevap kendi hayat şartlarına uygun olan cevaplardır.

Biraz garip gelebilir ama insan yaptığı hataları da sevebilmeli. Hep söylerim; başkasını dinleyerek pişman olacağınıza kendi hatanızı deneyimleyin. Kendi tercihiniz sonucunda başarılı olursanız mutlu olursunuz, başarısız olursanız bir şey öğrenmiş olursunuz.

Bir pusulaya ihtiyacınız varsa, bu sizin aklınız, ruhunuz ve sezgileriniz olsun. Bir şeyi gerçekten isterseniz hayat size istediğiniz şeyi karşınıza çıkaracaktır. Başkalarını önder olarak görmeyin kendi yolunuzun önderi siz olun.

Hayatınız yürüdüğünüz bir yoldur. Ve bu yolu başkasının ayakları ile yürüyemezsiniz. Yanınıza aldıklarınız, yolda bıraktıklarınız her zaman olacak. Ve yola ilk başladığınız gibi olmayacaksınız. Değişeceksiniz, gelişeceksiniz, düşeceksiniz, yıkılacaksınız ama yolunuzdan asla vazgeçmeyin.

Gün sonunda aradığınız cevapları bulmuş olacaksınız. Belki zihninizin bir köşesinde, belki kalbiniz size fısıldayacak, belki de yoldan geçen biri cevaplayacak. Hayatın size getireceklerine izin verin. Zihnimizden geçirdiğimiz sözler, kalbimizde hissettiğimiz hisler yaşadığımız ya da yaşayacağımız hayatı oluşturur.

Kendi pusulamızı oluşturmaya başlayalım, kendi tarifimiz olsun. Korkmayın içinde biraz hata olabilir.

Zeynep TÜRKOĞLU
ICF- Yönetici ve Takım Koçu