Başarıya Giden Yol

Başarıya Giden Yol

276
0
PAYLAŞ

Öncelikle size bir itirafla söze başlamak istiyorum. Hayatında kolay kolay yalan söylemeyen ama en büyük yalanları sürekli kendine söyleyen birisinin yazısını okuyorsunuz. Güçlü durmaya çalışıp aslında gece olduğu zaman dünyanın en korkak birisi başarıdan ne anlar dediğinizi duyar gibiyim. Sürekli gittiğim seminerlerde herkes başarısını anlatır. Şunu yaptım, şu firma kurucusuyum, şunları satın aldım ve siz ister istemez etkilenirsiniz. Çünkü sizde olmayan şeyleri başarmış ve elde etmiştir. Kim etkilenmez ki? Ben de sizin gibi yoldayım. Başarıya nasıl gidilir neler yapılması gerektiğini sürekli araştırıyorum. Başardın mı derseniz, henüz değil ama elbet bir gün bende karşınıza çıkıp şu firmanın başarılı müdürüyüm diyebilirim. Sonuçta yaş daha genç… Bir kere şunu bilin ki herkesin bir sıkıntısı, derdi tasası var. En büyük başarının çaresizlikten geldiğini söyleyebilirim. Sonuçta insanın en cesur olduğu zaman en çaresiz olduğu zamandır. Size samimi birkaç itiraf ile birkaç öneride bulunmak istiyorum. Öncelikle itiraflardan bahsetmek istiyorum. Hedefsiz bir şekilde hedefe ulaşamazsınız. Önce bir hedefiniz olmalı. Bir hedefiniz olduğu zaman eğer gerçekten yürekten istiyorsanız kader sizi o tarafa götürüyor.

Başarıya giden yolda birinci adım güvendir. Kişi önce kendisine güvenmeli. Evet, ben bunu yapabilirim, ben bunun için doğdum demeli. Kişi kendisine inandığı zaman çevresi de o kişiye inanacaktır.

Başarıya giden ikinci yol çabalamaktır. Yorulacaksınız belki canınız acıyacak ama asla pes etmeyin. Unutmayın gerçekten istiyorsanız kader size yardım edecektir.

Kendinize idol belirleyin ve başarılarına bakın. Yüz yüze vakit geçiremeseniz de usta çırak ilişkisi olmasa da uzaktan takip edin. Siz birilerini takip etmezseniz, ilerlediğiniz yolda kaybolabilirsiniz.

Hedeflerinizi çok yüksek tutmayın. Daha birinci basamağı çıkmadan zirveye ulaşamazsınız. Küçük hedefler sizi büyük hedeflere götürecektir.

Bir diğer önerim ise çevrenizdeki insanlar, aslında bu en önemlisi kendinize güvenseniz bile çevreniz size güvenmezse bir yerden sonra pes edersiniz. Çevrenizdeki insanların kaliteli ve destekleyici olmasına dikkat edin. Sonuçta arkadaş insanı rezil de ediyor vezir de…

Başarılı insanlar, önce kendi başarılarını anlatır sonra kendiniz için hedef belirlemenizi söylerler. Hedefinizin yanında destekleyici insanlar bulundurun. Zor zamanınızda size kalk diyecek olan kişilerdir onlar.

Hayatınızda kendinize değer verin. Evet, çevrenizdeki insanların size ne söyleyecekleri önemli ama ondan daha da önemlisi ne hissettiğinizdir. Hislerinizi hafife almayın. Hatta hislerinizle devam edin. Sonuç ne olursa olsun pişman olmayacaksınız.

Hepimiz hayatımızda önemli dönüm noktalarını bir kez kaçırmışızdır. Bunun acısı kolay kolay geçmez ama yapacak bir şey de yok. Hayat devam ediyor. Devam eden hayatta durmayın. Sadece zaman kaybedersiniz. Unutmayın her geçen dakika da binlerce insan hedeflerine ulaşıyor. Sizde onlardan biri olmak istiyorsanız, hedefe giden yolda yavaşlasanız bile asla durmayın.