Başarının Ortağı: ‘Teşekkür Ederim’

Başarının Ortağı: ‘Teşekkür Ederim’

184
0
PAYLAŞ

2007 yılında özel bir hukuk bürosunun call center biriminde işe başlamıştım. O yıllar hemen hemen herkesin kurumsal bir firmada çalışmak için uğraştığı, CV’lerini güçlendirmek adına sertifika topladığı zamanlarken ben bu yapıdan kaçıp gelmiştim. Bugün bu cümleyi yazmamı sağlayan kararıma tekrar baktığımda, aslında beslenmek için bir yol ayrımına gittiğimi daha iyi anlıyorum.

O günlerde de yaşadığım kronik problem, başarı karşısında yönetimin tavrı ve tutumu idi. İş hayatına yeni dalmış cengâver çalışanlar olarak ben ve benim gibiler aslında farkında olmadan Maslow’un piramidine tırmanıyorduk. Şimdi eğitimci tarafında da benzer duygulara sahip katılımcılarla bir araya geliyorum.

Başkalarının iyi taraflarını bulup takdir etme alışkanlığı, insanın ruhunu zenginleştirir. – C.W.Hall

Kurumsal firmalarda genellikle çalışanı etkileyen olumsuz durumlar maddelenir ama aslında doğru analiz ve gözlem yapabilen çalışanlar içinde bir gelişim merkezi olduğu aşikârdır.

Nasıl mı?

Son 3 yılda 200’ün üzerinde katılımcı ile gerçekleştirdiğimiz eğitimlerde önceliği takım çalışması ve motivasyona verdiğimiz için; finansörler eğitimin sonucunda hep mutlu olabilme ( başarma ) potansiyeli üzerinde duruyorlar. Aslında bu birçoğumuzun motivasyon değerini mutluluk ile eşitleyip ve bunu da başarı ile özdeşleştirdiğimiz için sonuç olarak kendimizi buna kanalize ediyoruz. Ya da neden eğitim ile ilgilenelim ki diyebiliriz. !

Mutlu çalışanın yüksek performans gösterebileceğini ve gösterdiğini birçok akademik çalışmalar desteklemiştir. Yıllarca profesyonel çalıştığım ekiplerde de performans ivmesini gözlemledim. Ancak ekiplerin ihtiyaç duyduğu mutluluk veya performansı sadece eğitim ile sağlanacağını düşünmek ise performans için yetersiz beslenme olacaktır. Tabi ki performans konusunda yeni yollar açıp, gelişimi sağlar. Ancak ulaşılan seviyeyi korumak ve ilerletmek yönetsel sorumluluk altındadır.

Düzenli olarak ödüllendir, bıkıp usanmadan takdir et. Robin Sharma

Yüksek ve kalıcı motivasyon için gelir/geçer değil genel/kalıcı metodunda uygulamalar yapmalısınız. Diğer türlü ekip sinerjisi ile beraber hedef gerçekleştirme arzusu da kaybolacaktır.

Çalıştığım birçok ekip yöneticisi ‘teşekkür’ etmenin çalışan üzerindeki etkisini tahmin bile edemiyor. Yapılması gereken aslında mevcudun yapıldığı için teşekkür, başarılı yapıldığında da takdir edilmesidir.

Son yıllarda ki teşekkürlerim bugün ki yönetim anlayışımı ve çalıştığım ekipleri birlikte parlattı.

                     Artan performans → Aidiyet → Başarı  

Geleneksel bir yönetim anlayışına sahip olanlar genellikle eş, arkadaş ve ebeveyn kimliğinde de aynı ruhu taşımaktadır. Ve bu durumu desteklemek için kendi zamanları ile kıyaslama yaparlar. Hepimiz duymuşuzdur. ‘Bizim zamanımızda… ‘ diye başlayan cümleleri.

Bugün eğer yönetici iseniz veya daha iyi bir yönetici olma arzusunda iseniz;

  • Kendi zorluklarınız ile anı yarıştırmayın
  • Yerinde ve kararında teşekkür edin. Üstelik bedava J
  • Ofis duvarlarına, info boardlara ‘Bugün kendin ve ekibin için teşekkür ettin mi?’ yazısı cesaretlendireceği gibi bulaşıcılığı da hızlandıracaktır.
  • Maddi içerikli ödül ve pirimlerinizi birlikte yemek, kahve, konser gibi sosyal aktivitelerle desteklemeniz etkiyi arttıracaktır.
  • Başarılı işlerin çapalanmasını ¹   sağlayacak küçük hediye çekleri ve plaket sunabilirsiniz.

¹ Çapalama; NLP’de uygulanan bir teknik. Olumlu/Olumsuz ruh hallerine sokabilecek anıların hatırlanmasını sağlamak için kullanılır. Başarılı bir durumu hatırlatmak ve diğer kişilerde de etkisini sağlayabilmek için o ana bir hatıra bırakmak olarak düşünebilirsiniz.  

Hiç kimse öğüt dinlemek istemez… Herkes sadece takdir edilmekten ve desteklenmekten hoşlanır. John Steinbeck

Ender ERMİŞ

Yönetici KOÇU

Bu yazı ilginizi çektiyse: Açılın, Ben Yöneticiyim