Başarılı Bir Freelancer Olmak İçin

Başarılı Bir Freelancer Olmak İçin

212
0
PAYLAŞ

Düzenli işini bir kenara bırakmak ve hayalleri için bağımsız bir şekilde çalışabilmek pek çok kişinin hayali… Dışarıdan ne kadar güzel görünse de freelance iş yapmak birçok zorluğu beraberinde getiriyor. Bunun için disiplinli bir şekilde çalışmak ve işin inceliklerini öğrenmek olmazsa olmaz. Kimse bu keyifli sürecin, evde pijamalarla isteksiz bir şekilde çalışarak başarısızlıkla sonuçlanmasını istemez. Çünkü başarılı bir freelance olmak çok çalışmayı, güçlü nitelikleri ve başkalarından öğrenmeyi gerektirir.

Hayalleri için bu yola çıkan freelancerların başarılı bir kariyer inşa etmeleri için ihtiyacı olan taktikler ise bu yazıda.

1. Programınızı çok iyi yapın

Yeni yeni freelance çalışmaya başlayanların en sık düştüğü hata iş programlarını fazlasıyla kafalarına göre yapmaları. Uzun zamandır fazla kontrollü masa başı bir işiniz varsa, ilk başlarda bu rahatlığın keyfini çıkarabilirsiniz. Ancak yaptığınız işin başarıya ulaşmasını istiyorsanız detaylı program yapmak hayat kurtarıcıdır. Çalışma saatlerinizi, toplantılarınızı ve kendinize ayırmanız gereken zamanı en iyi şekilde programlandırmalısınız. Planlı programlı çalışmak verimli bir iş çıkarmak isteyen freelancerlar için olmazsa olmaz kriter. Ancak yine de yeri geldiğinde esnek olmak ve değişen koşullara hızla uyum sağlamak da çok önemli.

2. Hayır demekten çekinmeyin

Belki kulağa basit bir öneri gibi geliyor olabilir ancak bu, bağımsız çalışan pek çok kişinin sıkıntı çekmesinin nedenlerinden biri. İş yükünüz fazlaysa, ayıracak fazla zamanınız yoksa, yeni bir işe hayır demekten çekinmeyin. Eğer bu müşteriyi reddetmek istemiyorsanız, daha fazla bütçe ve zaman teklif ederek anlaşmayı deneyebilirsiniz.

3. Müşterilerinize karşı şeffaf olun

Freelance çalışıyorsanız sizi en iyi temsil edecek şey yaptığınız iştir. Bu yüzden bunun arkasına saklanmak yerine başarılarınızı ön plana çıkarın. Sizi işe alacak olan ve hizmet sunacağınız müşteri de neye para yatıracağını bilmekten memnuniyet duyar. Bunu en iyi şekilde başarmak için kendinizi ve işlerinizi anlatırken şeffaf bir iletişim kurmak en iyisidir. Bu iki taraf arasında güven inşa etmenin en iyi yoludur.

4. Kendinize zaman ayırın ve sağlığınıza dikkat edin

Başarılı olmak için çok çalışmak ve çaba göstermek çok önemli. Ancak freelancer olarak başarılı olmak için 7/24 çalışarak kendinizi yıpratmanız ancak hastalanmanıza neden olur. Bu yüzden işinizi en iyi şekilde yapmak için vakit ayırdığınız gibi, kendinize de vakit ayırmalı ve zihnizi rahatlatacak yöntemleri denemelisiniz.

Özellikle freelancerlar için iş – özel hayat dengesi ayrıca önem taşır. İşlerinizi yetiştirmek için evden çıkmadan, bütün gün bilgisayar başında hareketsiz bir şekilde çalışıyorsanız hem sağlığınızı hem de başarınızı riske atıyorsunuz demektir. Tükenmişlik hissine yakalanmamak için rahatlatıcı egzersizler yapın, çalışırken de sosyalleşmeye özen gösterin ve kendinize tatil günleri belirleyin.

5. Gelirinizi parçalara ayırın

Bağımsız çalışma konusunda kararlı ve istekliyseniz, gelirinizi ve yatırımlarınızı ayırmaya başlamalısınız. Başarılı olmak için detaylı bir iş planı yaptığınız gibi finansal planlamalar konusunda da aynı özeni göstermelisiniz. Kazancınızı; iş için harcamalarınız, fatura giderleriniz ve kişisel kazanımlarınız olarak farklı bölümlere ayırmak finansal takibinizi daha dikkatli şekilde yapmanızı sağlayacaktır.

6. Network için özel vakit ayırın

Bağımsız bir şekilde çalışmak genellikle evde rahat giysiler içinde tüm gün bilgisayar başında çalışmak olarak düşünülür ancak bu oldukça yanlış bir yaklaşım. Başarılı ve iyi işler ortaya koyan bir freelancer için en önemli kriterlerden biri de network’ünü her geçen gün genişleterek yeni müşteriler bulması! Hem yeni potansiyel müşterilerle tanışmak için bağlantılar kurmak hem motivasyonunuzu her zaman yüksek tutmak, hem de genç ve dinamik bir oluşumun parçası olmak için ortak çalışma alanlarını tercih edebilirsiniz.

Kaynak: Digital Freelancer