Balıkçı ve CEO

Balıkçı ve CEO

318
0
PAYLAŞ

Bebek’li Hamdi, “doğma büyüme” Bebek’li. Geçen gün 87 yaşına bastı. Yaş günü diğer günlerden farksızdı. 1947 yılında, bundan 51 yıl önce Kavak’ta yaptırdığı tek kürekli sandalına bindi. Ağını attı. Akşamüzeri ağını topladı. Tuttuğu balıkları rıhtımda ayıkladı. “Ne verirsen ver beyim” diyerek, ilk talibine balıkları sattı.

Hamdi bir süre Ortaköy’deki teneke fabrikasında çalışmış. Fabrikada 40 kiloluk gaz tenekeleri yaparlar, bu tenekeleri rıhtıma dizilen gemilere satarlarmış.

Sonra Bebek’teki balıkçılarla balığa çıkmaya başlamış. O zamanlar Bebek’te İsmail Bey’in, İbrahim Bey’in, Ali Bey’in, dalyan ve volileri varmış. Hamdi, İsmail Bey’in volisinde çalışmış.

Dalyan ve voliler kaldırıldıktan sonra, Bebek’teki ünlü balıkçılar Rıza, Romanyalı Ali, Kasım Ağa ile ağ atmaya başlamış. Kolej’in önünde, Fener’in etrafında ağ atarlarmış. Uskumru, palamut, tekir, lüfer, sardalya, gümüş ve tekir çıkarmış. O kadar çok balık yakalarmış ki onları götürüp balıkhanede zor satarmış. “Beyim” diyor, “O zaman balık vardı, para yoktu. Şimdi para var, balık yok…”

Hamdi, tamı tamamına 45 yıldır Bebek’te denizden yarım metre yükseklikteki iki metre genişlikteki rıhtımda yaşıyor. Bir yanı, bitişik binanın duvarı. Tepesi, binanın balkonu. Önü, ve öbür yanı açık. Pencere yok. Soba yok. Sadece yatağı ve üç beş eşyası… İşte o kadar. Dile kolay 45 yıl. Yaz kış… İki yıl önce Ankara’daki tek yeğeni Ali ölünceye kadar karlı havalarda ona giderdi. Şimdi gidecek yeri kalmadı. İki yıldır kışı rıhtımda geçiriyor. Hamdi’yi sevenler ona Fransa’dan uyku tulumu getirmeyi teklif etti. Reddetti. Hamdi’yi sevenler soğuk kış günleri ona sıcak bir yer bulmayı teklif etti. O reddetti. Kimseye yük olmak istemiyor.

Hamdi 87 yaşında, her gün tıraş olur, giyimine kuşamına bakar ve güler. Hep güler… Hep iyimserdir. Hayatından hiç şikayet etmez.

Kaynak: Kardüz, Ali Rıza (22 Ağustos 1998) ‘’ 87 yaşındaki Bebekli Hamdi “Ne verirsen ver beyim”e balık satıyor’’. Sabah Gazetesi

Yöneticilik yaptığım şirkette, ekiplerin motivasyonu ve içsel dünyalarının gelişimi için attığım haftalık hikayeler esnasında rast geldik Bebek’li Hamdi ile. Bir bölümünü okuduğunuz yazı ile kendimde uzun bir içsel yolculuk yaptım.

Hayatın anlamına dair düşüncelere sürüklendiğim bu anlarda, 2-3 ay öncesine kadar Ford firmasının CEO görevine son verilen Mark Fields ile denk düştüm. 30 yıla yakın zaman şirket bünyesinde birçok başarılı çalışmalara imza atmış ve aidiyet ile şirkete hizmet vermiştir. En güzel yaşlarını, zamanlarını harcayarak sabahlara kadar süren çalışmalarda bulunmuş. Son yıllarda yeni teknoloji neticesinde gündeme gelen elektrikli araç pazarına giren Ford, Fields’ in bu yatırım döneminde şirket kârlılığının düşebileceğini rapor etmesine rağmen nitekim son 3 yılda kârlılık düşüklüğü sebebi ile görevine son veriyor.

Şimdi hayatın anlamı Balıkçı Hamdi ile Mark Fields için aynı olabilir mi? Hayat özneldir. Yaşadığımız zaman dilimi içerisinde bazı olgular biz istesek de istemesek de karşımıza çıkar. Bu yaşanan rüzgara yön verebilecek tek güç akıldır. Hem dünyayı hem de insanı yeniden yaratabilecek kadar güçtür.

Dünyaya uyanık gözle bakan kişi, yaşamın çürüyüp giden bir tohum olduğunu, gözler kuşkusuz… Yalnızca özgür bir ruh, üstünde mutsuzluktan başka bir şey bitmeyen çayırlardan vazgeçip, sonsuzluğun kokusunu içine doldurmayı bilir.
Amin Maalouf

Bir köşede başarı ve varlık, karşı köşede ise duygu ve onur karşı karşıya. Sizce başarılı olmak ve bunun getirisinde varlık sahibi olmak insanı mutlu etmeye yeter mi?

Biliyor musunuz Balıkçı Hamdi’nin cenazesinde İstanbul yürüdü diyorlar. Barınağı aşiyan etmiş martı bile aylarca Hamdi’yi beklemiş.

Yiyeceklerimizi organikleştirdiğimiz gibi, belki de hayatı organikleştirmeliyiz ne dersiniz?

Sevgilerimle,
Ender ERMİŞ

Herkesin mutlu olmak için başka bir yolu varmış. Kendi yolumu çizdiğimde anladım.
Can Yücel