Babamı İki Japon Balığı İle Değiş Tokuş Ettiğim Gün – Neil Gaiman

Babamı İki Japon Balığı İle Değiş Tokuş Ettiğim Gün – Neil Gaiman

152
0
PAYLAŞ

Neil Gaiman’ı fantazya türünde başarılı bulduğum kadar, çocuk romanı türünde de başarılı buluyorum. Özellikle yazarın “Coralin”, “Mezarlık Kitabı” gibi eserleri unutulmaz kategorimde yer alıyor. Yazarın “Babamı iki japon balığı ile değiş tokuş ettiğim gün” adlı hikayesini ise geçenlerde okudum. Dave Mckean imzalı çizimlerle hoş bir çizgi romana dönüştürülmüş bu kısa hikaye, tek oturuşta okunuyor ve ağızda şeker gibi bir tat bırakıyor.

Hikayede gerçekten de babasını iki japon balığıyla takas eden bir çocuk anlatılıyor. Çoğu çocuk romanında olduğu gibi bu hikayede de büyüklere çok fazla mesaj, çok fazla dokundurma var. Yazar sonsözünde hikayenin çıkış noktasını şu şekilde açıklıyor:

“Oğlum Michael ya da son zamanların Mike’ı ama bir zamanların Mikey’si bana çok kızgındı. Ona ebeveynlerin söylediği şu şeylerden birini söylemiştim, tıpkı şunun gibi, ‘yatakta olma vaktin gelmedi mi’ ve bana öfke içinde dik dik baktı ve dedi ki, ‘keşke bir babam olmasaydı! keşke…’ ve sonra durdu ve düşündü, bir baba yerine neye sahip olunabileceğini düşünmeye çalışıyordu. En sonunda şöyle dedi, ‘Keşke japon balıklarım olsaydı.’

Ve sinirli bir şekilde yatakta tepindi.

Bu fikirle dehşete kapılmıştım. Elbette insan bir babayı japon balıklarıyla değiş tokuş edebilmelidir. Çok mantıklı bir şey gibi görünüyordu.”

Neil Gaiman’ı bilemem ama hikayenin, iki japon balığından daha işlevsel olmayan babaları dehşete düşüreceği kesin.

Aynı anda yetişkinler için arşivlik ve çocuk yakınlarınız için hediyelik olabilecek bu güzel kitabı tavsiye ederim.

Zeynep Yılmaz

 

Kitap Koala Sokak Hayvanlarına Destek Olmak İçin Kurulmuştur. Lütfen Ziyaret Ediniz!

Kaynak:KitapYorum

BİR CEVAP BIRAK