Babalar Depresyona Girerse?

Babalar Depresyona Girerse?

162
0
PAYLAŞ

Ebeveynlik becerileri konusunda güvensizlik duyan ve doğum sonrası dönemde sıkıntı bir süreç yaşayan babaların çocukları 4-5 yaşına geldiğinde babalık yapma konusunda sorun yaşadıkları gözlemlenmiş. Böyle bir sürece maruz kalan çocukların 8-9 yaşlarında duygusal, sosyal ve davranış açısından sorunlar yaşadıklarını söyleyen araştırmacılar bu babaların tutarsız ebeveyn davranışlarına işaret ediyorlar.

Aksi durumda gözlemlenen ise doğum sonrası dönemde kendine güvenen babaların çocukları 4-5 yaşlarındayken onlara karşı daha sıcak bir tavır sergilediklerini ve bu çocukların 8-9 yaşlarında daha sosyal hale geldikleri.

Tahminen babaların % 10 ‘u doğum sonrası depresyon yaşıyor ve depresif babaların çocuklarının da ileride duygusal ve davranışsal sorunlar yaşadığı gözlemlenen bir durum

Babaların daha çok dahil olduğu bir yaklaşım ise önerilen çözümlerden biri. Örneğin, bebek doğduktan sonra kendileri ya da eşlerinin yaşayabilecekleri duygusal değişiklikler hakkında bilgilendirilmeleri hazırlık için olumlu bir adım.

Özellikle çocukların bakımı ve gözetiminin daha çok annelere yüklendiği ataerkil ve gelenekçi toplumlarda nispeten daha modern tarza geçiş aşamasındaki çiftler çocuk sahibi olmadan hayatlarında meydana gelebilecek değişiklikler üzerinde önceden konuşsalar, her iki tarafın da eğitimi, becerileri ve kişilik özelliklerine göre iş bölümü yapsalar ve çocuklarıyla ilgili sorumlulukları paylaşmak üzere sürekli iletişim halinde olsalar bu süreç çok daha sağlıklı ilerleyebilir.

Çeviri: Yeşim Erberksoy

Kaynak: childandfamilyblog.com