Babalar Çocuklarını Azarlayınca…

Babalar Çocuklarını Azarlayınca…

168
0
PAYLAŞ

Araştırmalar gösteriyor ki azarlandığında sert tepki veren ergenlere babaların yaklaşımı daha yumuşak olmalı. Dikkati çeken nokta şu ki, annelerinin azarlaması durumunda gençler, aynı tepkiyi vermeyip, bundan daha az etkileniyorlar.

Babaların çocuklarına karşı yumuşak ve hassas davranması çok önemli. “Baban gelince görürsün” tarzı babayı sert disiplin uygulayıcısı konumuna yerleştiren geleneksel mesajları unutun. Babadan gelen düşmanca tavırların sonuçları son derece olumsuz olabiliyor.

500 gencin anne babalarıyla konuşmalarının ayrı ayrı kayıt altına alındığı bir araştırma gösterdi ki Babası tarafından eleştirildiği ve azarlandığı zaman ergenler diğer aile üyelerine ve yabancılara karşı olumsuz davranışlar sergilemeye, toplum içinde daha az yardımsever olmaya başladılar. Aynı şey anneler ile olan diyalogların sonucunda gerçekleşmedi.

Bazı anne babalar bunu ciddiye almayabilir. Çocuklarının diğer insanlara karşı daha az yardım sever olması, örneğin uyuşturucu bağımlılığı gibi ciddi bir sorun olarak algılanmayabilir. Oysa ki, aslında evde ya da yaşadığı toplumda yardımsever olmak onları saldırgan olmaktan korur ve ilerideki hayatlarında toplum düzenine uyum konusunda sorun yaşamazlar.

Aynı zamanda, sıcak yaklaşımın anne ya da babadan geliyor olmasının da etkileri farklı. Anneden gelen sıcaklık daha etkili oluyor ve gençler evde daha yardımsever ve paylaşımcı oluyor. Babadan gelen sıcak yaklaşım daha sonra arkadaşlarına olan davranışlarını olumlu etkiliyor ancak kalıcı olmayabiliyor.

Malesef erkek çocuklar Kabul edilebilir tek duygunun öfke olduğuna inanacak şekilde yetiştiriliyorlar. Birçok insan aynı yaklaşımı babalık için de uyguluyor ama işler hiç yolunda gitmiyor. Bu babaların her şeye göz yuman, kurallar koymayan bir tutum sergilemeleri anlamına gelmiyor. Ancak tutarlı olmak ile katı olmak arasındaki farkı görmek çok önemli.

Çeviri:Yeşim Erberksoy