“BABA” OLAN ERKEK NEDEN DAHA DEĞERLİDİR?

“BABA” OLAN ERKEK NEDEN DAHA DEĞERLİDİR?

228
0
PAYLAŞ

Bak çevrene, elbet göreceksin sen de.

Ben de görüyorum. “Görünüyor” onlar.

Havuzdayım şu an. Aynı hizamda, biraz ileride güneşlenen bir “adam” var. Biraz önce geldi, yanında 2 erkek çocuğuyla beraber. Önce onların şezlonglarını hazırladı, sonra ikisinin güneş yağlarını sürdü ve ardından kendi hazırlığını yaparak uzandı güneşe.

Bir süre sonra, yüzmekten ve koşmaktan yorgun düşen çocuklar yattılar şezlonglara. BABA, kalkıp örttü üstlerini havluyla. Karnı da acıkmıştı belli ki. Eğildi çocuklardan birinin kulağına, okşayarak fısıldadı -muhtemelen buna benzer bir şeyi-: “Yemek yiyip geleceğim, merak etmeyin beni.”

(Çevremi gözlemlemesem ölürüm zaten. Hikaye arkasına hikaye. Roman arkasına roman. Eh, içsel sorgulama başlasın o zaman :))

Neden BABA olan erkekler daha değerli geliyor bana? Neden daha çok saygı duyuyorum onlara?

Cevaplar geliyor zihnime, ardı sıra:

  1. BABA olan erkek, daha ŞEFKATLİ oluyor. Dokunuyor, konuşuyor, dinliyor, anlatıyor. Dikkati sende, samimiyetle sende. Üzerine titriyor. Öyle sarıp sarmalıyor ki seni, şaşırıyorsun. Sakinleşiyorsun. Gevşiyorsun. Gözünün önünde ol istiyor. Eli hep senin üzerinde.

2. BABA olan erkek, SORUMLULUK duygusunu daha çok hissediyor. Önemsiyor, iki ya da daha fazla kişi adına düşünebiliyor. Söz verdiğinde tutuyor. Öyle ki; zamanı geldiğinde, verdiği sözü sana O hatırlatıyor.

3. BABA olan erkek, daha SABIRLI. Anlayışla karşılıyor, topu göğsünde yumuşatıp, sakince karşılık verebiliyor. Soğukkanlı ve kontrollü. Bazen, “ikiniz adına da” kontrollü.

4. BABA olan erkek, GİDECEĞİ ZAMAN HABER VERİYOR. Seni habersiz bırakmıyor, apansız yarı yolda da bırakmıyor. Seni de düşünüyor. Uyandığında ne hissedersin, yokluğunu fark ettiğinde ne tepki verirsin, ansızın omzunu omzundan çekerse ne yaparsın.. bunların hesabını da yapıyor.

5. BABA olan erkek, daha DUYGUSAL. Kararlarında, kalbini de devreye alıyor. Sadece “akıl” ile ve genelde “düz” düşünen bu varlık, BABA olduğunda değişiyor.. bambaşka bir şeye dönüşüyor.

6. BABA olan erkek, daha DÜŞKÜN. Aklı kalıyor, kalbi bölünüyor, hemen her şeyi “paylaşmak” istiyor.

7. BABA olan erkek, daha OLGUN. Davranışlarının sonucu kadar; hissettiklerini davranışa dönüştürmeden önce de, onlarca kez tartıyor. Aklından geçene de, ağzından çıkana da hakim.

8. BABA olan erkek, daha EMPATİK. Seni anlamaya, çözmeye çalışıyor. Kendinden başka dünyaların, değerlerin ve inançların olduğunun fazlasıyla farkında. Buna saygı duyuyor ve alan açıyor.

9. BABA olan erkek, kesinlikle daha SEMPATİK 🙂 Onun yanındayken kendini sen de kendini kesinlikle daha güçlü, daha güvende ve daha kıymetli hissediyorsun. Dışarıdan bakıldığında, yuvasını ve sınırlarını koruyan bir “Guard” gibi duruyor.

10. BABA olan erkek daha “S”ENCİL. Senin daha mutlu olman için elinden geleni yapıyor. Gülümsetmeyi seviyor. Bunun için de aklını, kalbini, kulağını sana odaklıyor seninleyken.

11. BABA olan erkek, daha VİCDANLI. Aklına estiği gibi değil; senin tekneni alabora etmeyecek hassasiyeti de göstererek hareket ediyor. Saygı duyuyor ve yolunu / yolculuğunu zorlaştırmıyor. Öfkesi sadece kendini yiyip bitiriyor; kimseyi yakmıyor böyle adamlar kendiyle birlikte, giderken. Kızıyor, köpürüyor ama sana yine de kıyamıyor.

…………………..

Evet, bazı erkeklerin çooook kıymetli bir “BABA” tarafları var. Çocuğu olsa da, olmasa da;

TANRI TARAFINDAN KUTSANMIŞ ERKEKLER onlar.

Ne mutlu, ONLARIN ÇOCUĞU olanlara. Ne mutlu, ONLARIN SEVDİĞİ KADIN olanlara.