Azrail’i Beklerken – Marjane Satrapi

Azrail’i Beklerken – Marjane Satrapi

133
0
PAYLAŞ

Persepolis sonrası olmazsa olmazlar arasına hızlı ve kesin bir giriş yapan Marjane Satrapi’nin okuduğum ikinci kitabı. Azrail’i Beklerken, diğer eserinde ki gibi genel bir konu değil, daha kişi bazlı bir anlatım gibi görünse de aslında toplumsal bir çok noktayı bize gösteriyor.

Kitaba daha başlar başlamaz çizgilerinden Marjane Satrapi’yi tanıyorsunuz zaten. Okumaya başladığınızda ise gerek kurgusu gerek anlatımı gerekse konuların işlenişini görünce evet bu anlatımı bir yerlerden hatırlıyorum diyorsunuz. Tabi Persepolis’i okuduysanız.

Kitapta en çok hoşuma giden bir insanın, bir müzik aletine olan tutkusunun, bir başka insan tarafından hiç ama hiç anlaşılmaması ve tam tersine bunun bir kavga nedenine dönüşmesiydi. Bu hemen hemen herkesin başına gelebilecek, her ülkede gözlemlenebilecek bir tavır. Bunun nedenlerine aşırı sevgi, kıskançlık, bencillik artık her ne denirse bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey varsa o da insanların, başka bir insanın seçimlerine, tercihlerine, isteklerine saygı göstermediğidir. Bu bizim toplumumuzda en büyük sorunlardan biri biliyorsunuz. Hiç kimseye hiç ama saygımız yok hoşgörümüz yok tahammülümüz yok…

İşte Azrail’i Beklerken size bunları ve daha fazlasını düşündürebilecek güzel mi güzel bir Marjane Satrapi eseri. Şimdiden iyi okumalar.

Metin Yılmaz

Kitap Koala Sokak Hayvanlarına Destek Olmak İçin Kurulmuştur. Lütfen Ziyaret Ediniz!

Kaynak:KitapYorum