AŞK…

AŞK…

394
0
PAYLAŞ

İnsanoğlunun tarihsel geçmişinde en gizemli konu sanırım aşk olmuştur. Kimyası çözülemediği gibi herkes de farklı yan etkiler göstermesi ayrı bir bilinmezliğe götürür.

Aşk yüzünden neler gelmemiştir ki insanoğlun başına?

Truva savaşı, Helen ve Paris’in aşkı yüzünden çıkmamış mıydı? Mark Antony ve Kleopatra aşkı? Öyle güçlü bir aşk yaşamışlardı ki ayrılmaları için savaş başlatılmıştı. Bunlar gibi yazabileceğim yüzlerce hikâye var tarihte, peki nasıl oluyor da bu kadar güçlü bir duygu hâlâ çözülemiyor?

Ey aşk nesin sen?

Bu soruya verdiğimiz cevap ve her birimizin aşk tanımı birbirinden o kadar farklı ki. Bu farklılık yaşanmışlıklarımızdaki farklılıktan geliyor. Çünkü hepimiz yaşamımız içinde hayatı, deneyimlerimiz ve gözlemlerimiz ile tanımlıyoruz. Yaşadıklarımızdan, gördüklerimizden, duyduklarımızdan kendimize bazı inançlar bütünü oluşturuyor ve aşka da hayata baktığımız filtreli pencerelerden bakıyoruz. İşte aşk’a bakış açımızda, aşkı yaşayışımızı etkiliyor.

Aşık olduğumuzda eğer yeterince kendimizi sevmiyor ve kendi değerlerimizi kendimiz beslemiyorsak, hayatımıza giren kişiyi hemen bu boşluğu dolduracak değerli varlık haline getiriyoruz. En büyük yanılgı da burada başlıyor. Çünkü aşk hikâyeniz bu yanılgı üzerine kurulu başlarsa hep hüsran ile bitiyor.

Oysa önce kendimiz ile yüzleşmeliyiz. Gerçekte kim olduğumuzu, ne istediğimizi, neleri sevdiğimizi, neleri sevmediğimizi biliyor olmalıyız. Kendi eksi ve artılarının farkında olarak, kendimizi bir bütün halinde kabul etmiş olmalıyız. Bu sayede aşk hikâyesinde kurban olmaktan çıkarız. O zaman aşk ile özgürleşir, büyürüz.

Sevgili Aslı Aydemir “Aslında Aşk’’ kitabında der ki; ‘Çünkü mutlu bir ilişki, sihirli bir değnek gibidir. Geçmişten getirdiğimiz olumsuzlukları hassasiyet ile onarır, yaralarımızı özenle sarar. Kalbimizdeki ağırlığı alır, bizi özümüz ile buluşturur.’

Aşk her daim yanınızda, yüreğinizde olsun ve son olarak Oruç Aruoba dediği gibi;

“Kendi olarak sana gelen

Sana gereksinimi olmadan, seni isteyen

Sensizde olabilecekken, senin ile olmayı seçen

Kendi olmasını, senin ile olmaya bağlayan…

O, işte…’’
O SİZİNLE OLSUN…
Sevgi, umut ve barış ile…

Buket Özbek
Yaşam ve Öğrenci Koçu
NLP Master