AŞIRI KİBAR İNSANLARA DİKKAT !

AŞIRI KİBAR İNSANLARA DİKKAT !

391
0
PAYLAŞ

Diyelim ki sosyal bir ortamda yeni biri ile tanışıyorsunuz. Bu kişi size son derece kibar, terbiyeli bir tarz ile ve iltifatlarla yaklaşıyor. Doğal tepkimiz hemen bu kişiden hoşlanmak olabilir.Ancak, geçen yıl yayınlanan bir araştırma böyle insanların davranışlarına aldanmamamız konusunda bizi uyarıyor.

Araştırmacılar yaptıkları çalışmada diplomasi adında bir oyun geliştirirler. Katılımcılar bu oyunda Birinci Dünya Savaşı öncesi Avrupa Ülkeleri rolünü oynarlar. Oyunda zar ya da başka bir araç kullanmadan sadece ülkeler arasındaki etkileşim ve iletişim canlandırılır. Katılımcılardan bir taraf seslerinin tonunu değiştirdiklerin

de, daha kibar ve nazik bir şekilde konuştuklarında görüşmelerin % 57 sinde diğer tarafı kandırırlar.

Katılımcılar tarihi bir sahneyi canlandırmalarına ragmen oyunda oluşan şartlar aslında insan doğasının özünü yansıtıyor. Kibarlık gardımızın düşmesine sebep olur.Aslında hemen her gün karşılaştığımız bir tür manipülasyon bu.

Araştırmada karşı taraf tarafından kandırılma durumlarında sık sık konuşmalar esnasında meydana gelen değişimler göze çarpıyordu. Başta birbirine karşı şüphe ile karşılayanlar daha sonra hızla arkadaş oldular. Aynı şey gerçek hayatta da olabilir. Eğer size daha önce hiç gerçekten ilgi göstermemiş biri aniden son derece kibar olmaya başlarsa şüphe radarınız açık olmalı. Aynı şey neredeyse düşmen diye niteleyebileceğiniz birinin de aniden tavrının değişmesi için söylenebilir. Abartılı bir şekilde kibar davranarak size kandırmaya mı çalışıyorlar , yoksa gerçekten doğal halleri mi bu? Sezgilerinize güvenin. Bu insan benden ne fayda sağlayabilir? Bu soruyu sorun kendinize

Tabi ki her karşılaştığınız kimse hakkında şüphe duymak iyi bir fikir değil. Fakat şunu aklınızda tutabilirsiniz: iyi insanların kibarlığından beslenmeye çalışan, ve onları kullanan insanlar var. Malum görünüşe aldanmamak gerek….

Yeşim Erberksoy

İzotomi Projesi Koordinatörü