ASILLAR VE SURETLER

ASILLAR VE SURETLER

193
1
PAYLAŞ

Boşanmak! İşin sadece bir kısmı boşanmakmış.. Geride bırakmak, affetmek, değişmek, dönüşmek, olgunlaşmak.. İşin sadece bir kısmıymış.. Daha halledilmesi gereken çok şey varmış. Yüzleşilmesi gereken çok korku, gidilmesi gereken çok yol varmış..

Kulağımda Pachelbel. Aklımda, uyuyamadığım pek çok geceye ve o gecelerin bugün huzura dönüşmesine vesile olan adam.. Eski kocam..  ve onun suretleri.. ve ben.. Bu yazıyı okurken Pachelbel dinlemenizi tavsiye ederim. Böylece yazının ruhu size de dokunacaktır. Tüm suretler dile gelecektir.. Hep bir melodisi vardır zaten hayatın.. Duyabilen için ayrı bir zevktir şarkılara söz yapmak geçmiş deneyimlerden.

Boşanmanın en yıkıcı darbelerini o dönemde bir bir aldığımı düşünürken, nasıl da birden aynı duygular şimdi yeniden su yüzüne çıktı anlayamadım. Hayatımın en zor işiydi bana sorarsanız boşanmak.. Boşanan bilir, zordur da vesselam.. Eh ondan önce hayatta pek zorluk görmediğimi de itiraf edeyim. O yüzen baya travmatikti benim boşanmam. Boşanmak sadece iki kişinin ayrılması değildir bana göre. Boşanmak bir kişinin bin parçaya bölünmesidir. Her parçasının dünyanın başka köşesine sıçraması.. O parçalarsız uzaklarda yaşamaya çalışmasıdır.. Birinin devamlı karın boşluğuna darbe vurması.. Boşanmak eksilmektir.. Ne eksildiğini bilmeden yerini doldurmaya çalışmaktır.. Yani sözün kısası b.k gibi bir şeydir boşanmak.

Boşandıktan sonrası.. Boşanmış iki kişinin suretlerinin kalabalığına dönüşür her birinin hayatında.. Yaşanan hayal kırıklığı bir daha tekrarlanmasın diye korka korka girilen her ilişkide korkular bir bir çoğaltılır. Çapalar atılır suyun derinliklerine. Artık kendini büyük bir gemi gibi hissedersin çünkü, yerin sağlam, yolun güvenli, güverten temiz olsun istersin. Ama her gelen biraz daha pisletir güverteyi, hepsine sayar söver hayatından bir bir kovarsın. Ta ki bir gün güverteyi pisletmeyen birinin de sana aynı şeyleri hissettirdiğini görene kadar.  Bazıları çok profesyoneldir kendi boşanmışlıklarında.. Etrafı temiz tutmayı iyi öğrenmişlerdir. İşte bunlar suretlerdir.. Kendi yarattığın suretler. Kafanda bin bir türlü anlam yüklediğin.. Aslında her zaman olduğu kadardır hayatın getirdiği. Bardağın yarısı kadar boş yarısı kadar dolu.. Ama suretler çok benzer asıllarına.. Boş tarafını görmezsin. Gördüğünde işte 5 sene öncesine dönersin. Aslına.. Her suret aslını yaşatır derler ya dikkat edin hayatınızdaki suretlere. Eski korkuların canlanması an meselesidir onlarla kurulan ilişkiler nezdinde..

Ne mi yapmalı? Tabii ki kendine dönüp yeniden bir bakmalı. Bir kere bu kadar büyük bir güverteye ihtiyaç var mı? Suretleri gemiye bir bir alıp sonra suçu onlara atmanın bir faydası var mı? Hiç yok diyor kulağımda Pachelbel.. Sadece özgür bırakmalı.. Suretlerin içi boştur dostlar, aslı gidince arkasından yok olurlar.. Asıllardır acıları tekrar tekrar pişirip önünüze koyan. Korkularınızın suretleri ile değil asılları ile yüzleşmek lazımdır. Suretlere bağlanmak, güvenmek, sözlerini fazla ciddiye almak, hele hele onları sevmeye, meselenin kendisi haline getirmeye çalışmak nafile çabadır. Bu hafta o yüzden benim zihnimde eski kocamla barışma, miras bıraktığı korkularla yüzleşme haftam oldu. Sanırım çok da anlamlı oldu. Ona ne kadar veda etsem de fikrimden gidemez zira, çocukluğumdur.. Kendime 26 yaşında duyduğum saygıdır, sevgidir.. Yokluğunda hayata tutunuşum, varlığında hayata karşı ilk zaferimdir.. Ama artık affetmek zamandır. Artık onun da kendi yoluna gitmesine izin verme zamandır.. Aslı olmayınca suretleri de kendiliğinden uçup gidiyor.. Aslından kopyalanmış gereksiz vedalar, kendine acımalar, değersiz hissetmeler hiç kalmıyor.. Pachelbel çalıyor.. ve ne diyor biliyor musunuz? Dinliyorsanız biliyorsunuzdur.. Zira bunu da size sureti söyleyemez..   

1 YORUM

  1. Ne guzel anlatmissin …bosanmak önce dagilmak parcalara ayrilmak sonra herseyin bittigini dusundugun anda küllerinden yeniden doğmak.Yeni bir hayat büyümüs bir sen en önemlisi de hepimizin en zor ögrendigi “affedebilmeyi öğrenmek”

Comments are closed.