Arkadaşlar Bunun içindir

Arkadaşlar Bunun içindir

290
0
PAYLAŞ

Gülümsemeye devam et, ışıldamaya devam et

Bana her zaman güvenebileceğini bilerek

İyi ve kötü günler için

Sonsuza dek yanında olacağım

Arkadaşlar Bunun İçindir.

Yüzlerce kez bağıra çağıra söylemişliğim vardır bu şarkıyı. Stevie Wonder, Diane Warwick ve Elton John gibi ünlü şarkıcıların seslendirdiği “That’s What Friends Are For” (Arkadaşlar Bunun İçindir) adlı şarkıyı ne zaman dinlesem duygularım kabarır, miniciklikten bu yana bir sürü arkadaş, dost gelir aklıma coşar dalgalanırım.

Meğerse bir sebebi varmış bu coşkulu halin. Yapılan son araştırmaya göre arkadaş çevresi geniş olan insanların acı ile ilgili farklı bir bağı var. Arkadaşlık fiziksel ve zihinsel sağlığımıza olumlu etkileri yanında ömrümüzü bile uzatıyor.

Bu hafta yayınlanan bir çalışmada geniş arkadaş çevresi olan insanların acıya tolerans geliştirdikleri gözlendi. Oxford Üniversitesi’nden araştırmacılar arkadaşlarla birlikte olmanın, gençlerin değimiyle takılmanın endorfin hormonu üretimini tetiklediğini ve bunun da olumlu etkileri olduğunu test ettiler. Endorfinin güçlü bir ağrı kesici etkisi olduğu biliniyor. Psikoloji doktora öğrencisi Katerina Johnson’a göre endorfin, morfinden de güçlü.

Araştırmada 101 sağlıklı yetişkine dizleri doksan derece acı yapacak şekilde duvara sırtlarını dayayıp squat yapmaları yani çömelmeleri istendi. Katılımcılar her hafta ve her ay görüştükleri en yakın iki arkadaş çevreleri ile ilgili anket doldurmuşlardı. Çalışma gösterdi ki daha geniş arkadaş çevresi olanlar daha uzun süre duvara yaslı kalıp acıya daha uzun süre dayanabildiler.

Buna göre daha çok arkadaşı olan insanların endorfin seviyesi daha yüksek ve böylelikle doğal ağrı kesicilere sahipler.

Ya sizin endorfin seviyeniz ne durumda? Bu şarkıyı dinleyince aklınıza gelen, sizi duygulandıran dostluklarınız var mı? Varsa ne mutlu size!

Yeşim Erberksoy