AMACINIZ PARA KAZANMAK OLMASA NE İŞ YAPARDINIZ?

AMACINIZ PARA KAZANMAK OLMASA NE İŞ YAPARDINIZ?

172
0
PAYLAŞ

Bu işi para için yapmıyorum dediğimiz işlerde bile aslında karşılığında maddi beklentimiz vardır çoğunlukla. Bir düşünün gerçekten hiç para kazanma ihtiyacınız olmasa hatta çok paranız olsa ne iş yapardınız? Ne iş yapacağım yan gelir yatardım diyenleriniz olabilir ki bu bir seçenek. Ama çalışmayı bir şeyler yaratmayı seviyorsanız ve aradan para kavramını çekip alsaydık oyun dışına Shakespeare’in hayat bir oyun bizler de oyuncular dediği hayatınızı gerçekten nasıl geçirmek isterdiniz?

Bazılarınızın yazar, ressam, oyuncu ve daha pek çok normalde fazla gelir getirmediği için tercih edilmeyen meslekleri cevap olarak verdiğinizi duyar gibiyim. Yapın o zaman ve parayı unutun. Aksi takdirde hayatınızı boşa harcıyor olacaksınız. Sevdiğiniz şeyleri yapabilmek için sevmediğiniz bir işte çalışıp, sonra biraz sevdiğiniz şeylere vakit ayırıp tekrar para kazanmak üzere sevmediğiniz işinize döneceksiniz.

Şu an ne iş yaptığınızı hatta tüm kariyerinizi bir süreliğine bir tarafa bırakın ve elinize bir kağıt ve kalem alın. Hadi alın ne bekliyorsunuz? Şimdi yazın bakalım:

Ne yapmaktan hoşlanıyorum?

Beni heyecanlandıran şeyler neler?

İdealimdeki meslek ne?

Hobilerim , ilgi alanlarım neler?

Niçin bunları yapmaktan zevk alıyorum?

Bana ilginç gelen yönleri ne?

Böylelikle nelerden hoşlandığınızı düşünmeye başlayacaksınız. En önemlisi de niçin size ilginç geldikleri ve hoşunuza gitme sebepleri. Çünkü böylelikle kendiniz detaylı dinleyip anlamaya başlayacaksınız. Bir mesleği harika ya da berbat kılan detayları fark edeceksiniz.

Bir sonraki adım size coşku veren ve tutkunuzu ateşleyen aktivitelere katılmak. “Zamanım yok” demeyin haftada bir iki saat bile olsa mutlaka katılın. Stres duymadan sadece yaptığınızdan heyecan duyarak. Bunu da günlük iş yerinizdeki stresli ortama dönüştürmeyin. Ya amacımı, gerçekten ne istediğimi bulamazsam demeyin. Sonra bir de bakmışsınız buna daha fazla zaman ayırıyorsunuz. Ardından bir de bakmışsınız içine yaratıcılığınızı katarak yeni yollar çiziyorsunuz kendinize. İş çıkmadı mı bundan? Varsın çıkmasın, daha çok severek yaptığınız aktivite olsun, ne yaşarsanız, nasıl mutlu olursanız yanınıza kâr kalsın.

Geleceğin gençleri daha şanslı çünkü İzotomi var. Onlar yolun yarısında ellerine kağıt kalem alıp kendilerini mutlu eden mesleği bulmaya çalışmak zorunda kalmayacaklar. Çok daha erken yaşta, değerlerini, güçlü yönlerini, yetenek v ilgi alanlarını bulup ona göre meslek seçimi yapıp, mutlu yaşayacaklar. Masal değil. Hayaldi gerçek oluyor…..

Cocuğunuzun Meslek Seçimi

www.izotomi.com