Alışkanlıklarımı Nasıl Değiştirebilirim?

Alışkanlıklarımı Nasıl Değiştirebilirim?

344
0
PAYLAŞ

Alışkanlıklar kolay elde edilen ya da kolay değiştirilebilen şeyler olmayabilir. Bu yüzden çoğu zaman kendimize yüklenir ya da sorgulayabiliriz. Yeni bir alışkanlığı hayatınıza dâhil etmek istiyorsanız, mevcut rutininizde ufak bir değişiklik yaparak daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Mesela bir işi yaparken öncelikle değişiklik yapmak istediğiniz şeyi net olarak belirlemeli ve nasıl yaptığınıza bakabilirsiniz. Ardından komple değişiklik yapmak yerine bütünü parçalara bölerek ve neyi değiştirirseniz daha iyi sonuç elde edeceğinizi analiz ederek işe başlamak hedefinize ulaşmanızda yardımcı olacaktır. Bunu belirleme noktasında kendinize aşağıdaki soruları sorabilirsiniz;

·        Değiştirmek istediğim alışkanlığım ne?

·        Bu alışkanlığın bana olumlu olumsuz faydası nedir?

·        Değiştirmek istediğimde yerine ne koyabilirim?

·        Bunu hayatıma geçirmek için hangi ilk adımı atabilirim?

·        Bu değişimi tam olarak ne zaman başlatabilirim?

·        Bunu yapmamda herhangi bir engellim var mı?

Sorulara cevap verdikçe, bilinçaltınızı da bu konuda ikna etmeye başlarsınız ve tasarladıkça hedefinize ulaşmak sizin içinde imkansız olmaktan çıkar.

Dönüşüm safhasında, aşağıdaki konulara dikkat edebilir ve dilerseniz kullanarak geçiş aşamasını hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

1.Karar Verin

Değiştirmek istediğiniz şeyin size ve ya hayatınıza nasıl bir katkısı olacağını değerlendirin. Faydayı belirledikten sonra, nasıl ilerleyeceğiniz konusunda net kararlar verin. Çünkü karar vermek alışkanlık oluşturmanın ilk adımıdır. Kararınızı hayata geçireceğiniz net tarihi belirlemeniz hedefinize ulaşmanızda kolaylık sunacaktır.

2. İstisnaya İzin Vermeyin

Alışkanlık oluşturmak için diğer bir adım bahaneler üretmemek ve bunları makul kılmaya çalışmamaktır. Bu tarz durumlarda hayatınıza dâhil edeceğiniz alışkanlığın size katacağı faydayı tekrar düşünebilir ve kendinizi yüreklendirebilirsiniz. 

3. Canlandırma Yapın

Hayalinizde veya düşüncelerinizde kendinizi arzu ettiğiniz davranışı uygularken hayal edin. Hayalinizde bu arzu ettiğiniz alışkanlığı çoktandır uyguluyor ve bunu rahatça yapıyor gibi hissedin, ne kadar hayal eder ve tekrarlarsanız bilinçaltı bunu kabul eder ve bu davranış otomatik bir hal alacak ve istediğinize ulaşmak için beyninizde çalışmalar başlayacaktır.

4. Pes Etmeyin

Arzu ettiğiniz yeni alışkanlığın otomatikleştirip, hayatınızın içinde olana kadar yapmaya devam edin!

5. Çevrenizle Paylaşın

Yeni alışkanlığınızın çevrenizdeki insanlar tarafından desteklenmesi sizi motive edecekse ya da bu konuda bilgi ve becerisine güvendiğiniz insanların desteğini almak size iyi geliyorsa, kararınızı paylaşarak olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

6.Kutlama Yapın

Yeni alışkanlığınızı sürdürülebilir kılmak için; bu yeni davranışı uyguladığınız için kendinizi ödüllendirin, küçük bir kutlama yapın! Çünkü kendinizi her ödüllendirdiğinizde o davranışı yeniden onaylamış ve sağlamlaştırmış olursunuz.

Hayatınızda ufak bir şeyi değiştirmekle başlarsanız, bir gün her şeyin değiştiğini görebilirsiniz. Siz yeter ki karar verip, uygulayın!

Faydalı olması dileğiyle

Sevda KAYA

Profesyonel Koç