Ailede iletişimi arttırmanın yolları

Ailede iletişimi arttırmanın yolları

227
0
PAYLAŞ

Bazen, tüm gün çocuklarımızla olmamıza rağmen kaliteli zaman geçiremediğimizi hissedebiliriz. Snapchat, Instagram ve diğer sosyal medya kanallarıyla yarışmak zorunda olan ilk nesil olduğumuz için, bu durumla baş etmekte zorlanmak mümkün. Fakat iyi haberlerimiz de var.

Akşam yemeğinde bütün ailenin bir masada toplanmasının, gerçek anlamda iletişime geçebilmek için çok iyi bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik bu fikri sadece aile geleneklerimiz değil, bilim de onaylıyor.

MIT psikoloğu Sherry Turkle, yemek masası etrafında toplanmanın herkesin rahatladığı ve dinlemeye açık hale geldiği bir ortam yarattığını belirtiyor.

Bu sebeple eşinizle aranızdaki gerginliği ve tabi ki fazla mesai saatlerinizi bir kenara bırakarak, akşam yemeğinde toplanmak aile iletişiminiz açısından önem teşkil ediyor. Peki, akşam yemeği sırasında akıcı bir sohbeti nasıl sağlayabiliriz?

Telefonlarınızı bir kenara bırakın

Telefonu konuşma içerisinde aklınıza takılan bir noktaya bakmak için elinize alsanız bile, sonrasında tüm yazıyı sonuna kadar okuyabilir ve masadaki sohbetten kopabilirsiniz. Bunu engellemek adına,  yemek masası etrafında telefon bulundurmamanız gerekiyor. Telefonun sadece görüş açınızda bulunmasının bile diğer insanlarla olan ilişkinizi olumsuz etkilediğinin altını çizen Turkle, masadaki herkesin bu kurala uymasının önem teşkil ettiğini belirtiyor.

Düzenli yapın

Akşam yemeğine dondurulmuş pizza bile hazırlıyor olsanız, ritüeli yerine getirmeniz faydalı olacaktır. Turkle, sürekli tekrar ettiğinizde iletişim kalitenizin zamanla yükseldiğini belirtiyor.

Güven verin

Çocuklarınızın, hiçbir endişe duymadan kendilerini ifade edebilecekleri bir ortam yaratmaya özen gösterin. Bu sayede, iletişime geçmek konusunda daha hevesli davranmalarını sağlayabilirsiniz.

Günlerinin nasıl geçtiğini sormayın

“Günün nasıl geçti?” diye sormak yerine, “Anneannen ile dedenin nerede büyüdüğünü biliyor musun?” diye sormayı deneyin. Çocuklara büyük ve köklü bir aileye ait olduklarını hatırlatmak, aile bağlarını güçlendirmeye büyük ölçüde yardımcı olur. Bir diğer alternatif ise, onları güncel konuları tartışmaya teşvik etmeniz olabilir. Bu sayede görüşlerini ifade etmeyi ve karşılarındakinin görüşünü dinlemeyi öğrenmelerine de yardımcı olmuş olursunuz. Örneğin “Donald Trump’ı tanıyor musun?” diye sorarak:) kolayca bir tartışma başlatabilirsiniz.

Kaynak:bonappetit