Acınası bakışlarla yaşamaktır İltica!

Acınası bakışlarla yaşamaktır İltica!

266
0
PAYLAŞ

Hiç mülteci oldunuz mu? Bir an için kendi ülkenizden her ne sebeple olursa olsun ayrıldığınızı, uzaklara gittiğinizi hayal edin. Dilini bilmediğiniz, ikinci sınıf olduğunuz, acıyan ve horlayan bakışlar altında yaşadığınız bir hayat.

Yüreğime işler gider
Fırtınayla gelen rüzgar
Yüzümü kavurur gider
…Yaman olur gurbetliğin
İnceden çöken sızısı
Ne zaman diner bilinmez
Hasretimizin yarası

der Fuat Saka mülteciyken. Zordur. Hem de çok zordur.

Gülsüm Öz, “Özgürlükten yoksun bir yerde özgürlük çağrıştıran bu şiirler, kökü kurutulmak istenen bir halkın önderi olacak” diyor yeni kitabı “Hoş Bulduk İstanbul”da…

Bir Aşk Kitabı “Hoş Bulduk İstanbul”

“Londra’nın Sloane Square semtindeki bir Yahudi arkadaşımın anılarından o kadar etkilenmiştim ki ertesi hafta Hollanda’ya gittim. İkinci Dünya Savaşı’nda; uzunca bir süre Amsterdam’da, kanal kıyısında bir deponun çatı katında gizlenen Anne Frank’in, şimdi müze hâline getirilmiş olan sığınağında dolaşırken onun ruhuna yaklaşmış gibi hissettim. Birçok ziyaret ve araştırma yaptım. Polonya Yahudilerinin anılarını dinledim. Sonra İstanbul’a döndüğümde kendimi iki büyük aşk, iki kaçak gemi ve iki tecavüzü yazarken buldum. Yazdıklarım arasında bana en ilginç gelen; aşk ve mantık ile din ve komünizm arasındaki dengeli uyumu yakalamak.”

Bu kitabı okurken Gülsüm Öz’ün zengin tasvirleri sayesinde bütünüyle zaman, mekân ve olayda olduğunuzu hissedeceksiniz. Birçok karakter çevrenizden biri hâline dönüşecek. Ve hikâyelerini büyük bir merakla okuyacaksınız.

Birçok televizyon dizisinin yazar kadrosunda bulunan Gülsüm Öz, sinema film öyküsü ve sinema senaryosu yazdı.  “Dullar Pansiyonu”,”Mahallenin Muhtarları”, “Çiçek Taksi”, “İkinci Bahar” gibi televizyon dizilerinin yazar kadrosunda yer aldı.  “Her şey Oğlum İçin” isimli televizyon filminin öyküsünü, “Yengeç Oyunu” filminin senaryosunu yazdı. 2009 Ekim ayında ‘İltica’ isimli romanı GOA Yayınları’ndan çıktı. Reklam ajansında metin yazarlığı ve Gelişim yayınları “Büyük Larousse” da düzeltmenlik de yapan yazar, kısa bir süre “Avrupa Karizma” dergisinde köşe yazarlığı yaptı. 2009 Ekim ayı’nda “İltica” , 2016 yılında “Mübadele Aşkları” isimli romanları yayınlandı. Öykü dalında ödülleri bulunan Gülsüm Öz halen roman ve sinema öyküleri yazmaya devam etmektedir.

Kitabı satın almak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

İdefix 13,65

Kitapyurdu 14.70

Pandora   15.54

Babil 14,70

DR 15,75