Açık iletişim

Açık iletişim

136
0
PAYLAŞ

Sola Unitas CA’nın Ilişki Koçu ve eğitmeni Aslı Aydemir geçtiğimiz günlerde kendi yaşadığı bir olayı facebook profilinde paylaştı. Aslı’nın yazılarını takip edenler bilirler; ilişkileri ve dolayısıyla olayları hep farklı açılardan ele alır ve ufak davranış şekilleriyle aslında hayatı ne kadar keyifli hale getirebileceğimizi  bizlerin önüne serer. İşte geçen hafta paylaştığı yazısı da böyle bir yazıydı. Ve biz E-Koc olarak sizlerle bu yazıyı muhakkak paylaşmak istedik. Keyifli okumalar.

Dün akşam 20.00 uçağındayım. Kapı kapandı, teker döndü, her şey kalktık kalkacağız gibi. Sonraki 45 dakika da böyle pistte ilerleyerek geçti. Ne gecikme için bir özür ne bir açıklama. Herkes üfleyip püflemeye başladı.

Ben de aynı şeyi hissediyordum ancak fark ettim ki, ortamda olumsuz bir şeyler ve birtakım beklentilerimiz olmasına rağmen hiç birimiz muhatabına bir şey söylemiyoruz; kendi içimizde yaşıyoruz.

Yerimden kalkıp kabin görevlisinin yanına gittim, “Afedersiniz, nezaketen kokpitten bir anons yapılabilir mi lütfen? Tam 45 dakikadır bir uçak dolusu yetişkin, neden ve daha ne kadar bekleyeceğimizi bilmeden oturuyoruz.”

“Haklısınız, hemen” diyen kabin görevlisi eline telefonu aldı ve kokpiti aradı; az sonra pilottan açıklama geldi. Hemen sonra, havadaki ağırlık dağıldı; hepimizde bir rahatlama oldu.

Çünkü açık iletişim kurmak, pilot-yolcu ilişkisinde bile “Ben değerliyim-Sen de değerlisin” anlamı taşıyor.

Toplum olarak, açık ifade etmek yerine ima etmek, alttan mesaj vermek, yokmuş gibi yapmak, üstünü örtmek, hasıraltı etmek konularında doktora tezi yazacak boyuttayız. Zannediyoruz ki, açık konuşmazsak konu her neyse, yeryüzünden siliniyor.

Aksine, duygular “konuşulmadıkça” daha da büyüyorlar ve başka yerden çıkıyorlar.

Evli bir çiftin “Diş macununu ortadan sıktın” üzerine saatlerce tartışmalarının diş macunu ile uzaktan yakından ilgisi olmaması da bundan.

Halının altına süpürdüğümüz her şey, bambaşka bir yerden tartışma, kavga, ayrılık, hastalık olarak er geç gün yüzüne çıkıyor. Bugün sıcağı sıcağına, olanla yüzleşmek ya da yarın ağırlaşmış bir bedel ödemek. Seçim her zamanki gibi bizim.

Aslı Aydemir PCC

Touch Executive & Trainer

https://www.facebook.com/cokmutlubiriliskideyim?

asliaydemir@solaunitas.com