92 Yaşında Bir Duayenin Hayata Bakışı

92 Yaşında Bir Duayenin Hayata Bakışı

614
0
PAYLAŞ

Herkesin hayatında özendiği ya da örnek aldığı kişi vardır diye düşünüyorum. Benim için de Betül Mardin öyledir. Mesela onun gibi yaş almak çok değerli benim için. Öğrenmeye ömrünün  yettiği kadar devam etmek! Öğrenme, gözlerin çok net görmese bile bir yolunu bulup okuyabilmek ve herkesi her şeyi sonsuz bir sabır ve merakla dinleyebilmek hâlâ…

Betül Mardin’in bir söyleşisinden yedi başlık çıkarttım kendime ve sizlerle paylaşmadan edemedim.

1-) Kendinizle Konuşun

Sürekli kendimi geliştirmeye çalışırım. Çocukluğumda iki tarafımda meleklerim olduğuna inanır, onlarla konuşurdum. Kendimle konuşurdum aslında: “Doğru mu yaptım, yanlış mı yaptım? Daha iyi hedefler için ne yapmalıyım?” Sürekli kendime hedef koyardım, günlük, haftalık, aylık… Bunları yazardım da. Benim hayatım hedef koyarak ve o hedeflere ulaşmak için plan yaparak geçti. Ama çok faydasını gördüm.

2-) Negatif Insanlardan Uzak Durun

Kaç iyimser olmayanlardan! Arkana bile bakmadan. Enerjini yer bitirir onlar. Ben çocukken her şeyi büyüten ve acıya çeviren insanlar da vardı etrafımda. Galiba onlardan sıkıldım ve pozitif olmaya çok önem verdim. Negatif tipler âlemdir, sen “Hava yarın güzel olacak!” dersin, o “Ama bozabilir” der, “Yağmur bekleniyor” der, “Trafik felç olacak” der… Der de der! Sürekli Pollyanna olalım demiyorum ama bu olumsuz arkadaşların da hayatımıza ot tıkamalarına izin vermeyelim! Ben vermedim. Beni aşağı çekenlerden uzak durdum.

3-) Öğütler

Ay öğüt vermek çok sıkıcı! Öğüt verenleri dinlemeyin. Hayatı dilediğiniz gibi yaşayın. Ama bak, sağlığınıza dikkat edin. Bu mühim. Doktora giderek değil, kendi kendinin doktoru olacaksın. Mesela az yiyeceksin kardeşim. Ağır olmayacaksın. Hiçbir konuda. “Çok yersem şöyle oluyor” diyeceksin, kendini bileceksin.

4-) Aşk

İnsanın hayatında mutlaka aşk olmalı. Kadına, erkeğe, çocuğuna, arkadaşına, işine fark etmiyor… Aşk lâzım aşk!

5-) Hayat

Hayatlarımız bizim sanat eserimiz. En önemli sanat eserimiz. İnsanlar, günümüzde, hayatlarını dizayn etmekten söz ediyorlar. Evet, dizayn ediyoruz aslında. Kendi hayatımı nasıl dizayn ettim bilmiyorum ama ben gittikten sonra insanlar hakkımda iyi konuşsun isterim. Buna önem veriyorum. Benden söz edildiğinde bir gülümseme yayılsın yüzlerine. “İyi insandı” desinler…

6-) Kendinizi Hep Yenileyin

Bunamak istemiyorum! Günde üç gazete okuyorum. Hâlâ ajans dinliyorum. Benim hayat görüşümde olmayan kanallara da bakıyorum. Haftalık ve aylık dergileri mutlaka şöyle bir tarıyorum. Son çıkan kitapları alıyorum. Hangi yazar parlamış, hangi fikir öne çıkıyor, insanlar niye bu kitapları alıyor… Bilmek lâzım ne var ne yok… Şimdi Star Wars bilmezsem ve torunum bana sorarsa ne olacak? Ben Star Wars da bilen bir nene olmak istiyorum. Geri kalmak istemiyorum.

7-) Ölüm Hakkında

Artık hayat kadar, ölümü de rahat konuşabilmek gerekiyor… Niye ürküyor insanlar? En büyük hakikat ölüm. Ayrıca kötü bir şey olduğu ne malum. Belki orada daha mutlular. Ben hayatımı planlı yaşadım, ölümümü de planlıyorum. Ben böyle bir kadınım abi! En azından bedenimin nereye gideceğini şimdiden bilmem gerekiyor. O yüzden mezarım hazır.

Ve bir de 6 yaşından bu yaşına kadar şunları sormuş kendine Betul Mardin

6 YAŞINDA, kendi kendime: “Hayatım boyunca tembellik yapmayacağım, hep çalışacağım!”
16 YAŞINDA, “Beni en çok ne heyecanlandırıyor? Ben ne yapmalıyım?”
26 YAŞINDA, “İstediğim yola girdim mi?”
36 YAŞINDA, “Ne kadar ilerledim, orta yola ulaştım mı?”
46 YAŞINDA, “İstediğim yere geldim mi?”
56 YAŞINDA, “Yoksa hâlâ yükselebiliyor muyum?”
66 YAŞINDA, “Yoruldum mu?”
76 YAŞINDA, “Mutlu muyum?”
86 YAŞINDA, “Nasılım, ölüme hazır mıyım?” diye sordum.

Not: iş hayatında duayen olan Betül Mardin’in Istanbul Kokulu Mutfaklar isimli kitapta da yemek tariflerine ulaşabilirsiniz 🙂

Kitap Koala Sokak Hayvanlarına Destek Olmak İçin Kurulmuştur. Lütfen Ziyaret Ediniz!