6 ADIMDA BAŞARILI OLMA SIRLARI

6 ADIMDA BAŞARILI OLMA SIRLARI

626
0
PAYLAŞ

Başarıyı; gücümüz ve aklımız ile çalışıp, sonuçları istediğimiz veya istenilen seviyeye ulaştırma olarak tanımlayabiliriz.

İnsanları peşinden sürükleyen, hırs kasırgaları estiren, uğruna her şeyin mubah olduğu bir değer haline dönüşmesi birkaç yüzyıl oldu. Dünya Başarı Günü olarak özel bir günün olmaması ne kadar üzücü değil mi? Düşünsenize tüm başarılıların kutlandığı, tebrik edildiği, çiçekler, hediyeler gönderildiği bir gün.

Yine hayaller ile beslendiğim anlardayım sanırım J

Sır; kimseye söylenmemesi, gizlenmesi gereken şeydir. O zaman nasıl oluyor da paylaştığımız şeyler sır oluyor? Soru ve cevabı uzunca tartışmaya açık ama bu esnada ben sırları sizinle paylaşayım kimse duymadan

Hazır mısınız?

Yazdıklarımı okuyup uyguladığınızda, başarının kapıları sizler için açılmış olacak. Olmadığı takdirde geri iade şansınız bulunmaktadır.

Başlıyoruz…

  1. Sır; başarılı olmak istediğiniz yolda, öncelikle yukarıda ki tanımın dışında kendi tanımınızı oluşturmalısınız. Başarı sizin için nedir? Ne olursa başarılı olursunuz?

Mesela Emerson’a göre başarı;
“Güzeli sevmektir;
Herkesteki en iyiyi bulmaktır;
Karşılık beklemeyi hiç düşünmeden kendiliğinden vermektir;
… dünyanın iyileşmesine katkıda bulunmaktır.”

Üniversite için sene boyunca çalışıp, emek verip tercih ettiğiniz okulu kazanmanız,
Yıllarca emek verip virtüoz derecesinde bir enstrüman çalmanız,
Çalıştığınız şirkette, uzun zaman yüksek performans sonucunda terfi almanız.

Hepsinde ki ortak noktayı fark ettiniz mi?

Evet, 2. Sırrımız ‘Çalışmak’. Hedeflerinizi belirledikten sonra, ona ulaşmak ve sonunda kazanan psikolojisi ile tatmin olabilmek için emek vermelisiniz.

“Unutma, bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyursan, başkasının o şeyi yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsın.”
Konfüçyüs

Düşünün ki, otomobiliniz ile seyahate çıkıyorsunuz. Çeyrek depodan az yakıtınız var ve ortalama 70 km gidebileceksiniz. Ve ilk benzin istasyonu 120 km sonra. Şimdi ne yapmalıyız?

Ne kadar çalışırsanız çalışın o araç 70 km gidecektir. Eğer hırsa kapılıp, inat edip ben başarırım derseniz 50 km aracı itmek zorunda kalabilirsiniz.

İşte 3. Sırrımız, öngörülü olmak. Çıktığımız başarı yolunda riskleri, engelleri ve bizden önce yaşanan tecrübeleri göz önünde bulundurarak akılcı hareket etmek.

Çok çalışıp, istediğimiz üniversitede ki bölümü derece ile bitirip, okul boyunca öğrenci kulüpleri ile beraber çalışıp müzik konusunda iyi seviyeye ulaşıp, mezun olunca da özel bir şirkette de yönetici asistanı olarak işe başlıyoruz. Kazancımız ile de ilk otomobilimizi satın alıyoruz.

Başarılı mıyız?

Başlangıç noktasında, bitiş noktasına bunları yerleştirenler; evet başarılıdır.

  1. Sırrımız, net ve kararlı olmaktır. Amaçlarınız, hedefleriniz, görevleriniz, sorumluluklarınız ( misyon – vizyon kardeşliği ) vb. her şeyi net olarak belirlemelisiniz. Bunlar yazılı metinde değil, uygulamalı teorik olarak hazırlanmalıdır.
  1. Sırrımız okumaktır. Hobileriniz nelerdir? sorusuna cevap vermek için değil, bilgiye ulaşmak, yararlanmak ve gelişmek için okumaktır. Ne okursan oku ama oku sloganını atmıyorum. Çünkü öncelikle ne olmak istiyorsan oku, sonra ne okumak istiyorsan oku olmalı.
  1. Sırrımız ise en önemli olanıdır. İlk beş maddede yazanları her gün tekrar etmelisiniz. Tuvalde istediğiniz resim olana kadar boyamaya devam ediyoruz. Başarılı olma yolunda, ödünler verilmelidir. Hedeflerinize ulaşana kadar odağınızın dışında kalan şeylerden vazgeçmelisiniz.

Başarı konusunda derinleşebilmek için size rehber olacak Loıs J. Zachary & Lory A. Fıschler Güçlü Başla kitabını tavsiye ederim.
Sevgilerimle,

“Büyük bir insanın aradığı şey kendi içindedir. Küçük bir adamın istediği şey ise diğerlerindedir.”
Konfüçyüs

Ender Ermiş