3 yanlış Milyonlarca doğruyu nasıl getirir?

3 yanlış Milyonlarca doğruyu nasıl getirir?

146
0
PAYLAŞ

Yazmak istemedim önce. Çok yazan oldu. Çoğu doğruydu. Daha iyisini yazamazdım. Susmak istedim yine uzun uzun. Sonra hatırladım. Yazmazsam eğer ,  yazıp da yasımı tutmazsam “iyi”leşemeyecektim…

3 doğru 1 yanlışı götürdü ya… Sınıfı geçse de sınavı kazanamadı ya yine “insanlık”. Milyonlarca doğrumuz yok oldu, hiç oldu ya sanki bir anda. O 3 yanlış, o pis ayaklarıyla o en gizli köşelerimize kadar girip, en karanlık odalarımızı açıp, en derindeki korkularımızı, endişelerimizi ortaya saçıp kirletti ya yine içimizi . özenle temizlediğimizi sandığımız benliklerimiz isyanda şimdi . İnsanlık yine sınavı geçemedi. İçimizdeki işkenceci uyandı önce. İçimizdeki anne endişeli. İçimizdeki küçük kız korku içinde . İçimizdeki arkadaş üzüntülü. Kadınlar olarak kafamız karmakarışık .Mağdur oldu yine içimizdeki kadın.  İsyandayız, feryattayız artık bir süre. ( Masum erkekler de kimbilir ne halde…)

Bu korku gözlerimizde, Bu öfke, isyan sesimizde. Endişeler kalp çarpıntısı,..soluk alışımız değişti… Nefretimiz kokumuza bile sindi belki. Nasıl da yayıyoruz etrafa. Çocuklar da görüyor, duyuyor, kokluyor havayı. Anlıyorlar, yanlış giden birşeyler var…kodluyorlar belki de her detayı…

O eski hikaye geliyor aklıma. Nesilden nesile geçti ya hani. Tüm “kutsal” kitaplar yazdı. Kimbilir bize ilk kim anlattı. Beynimize bu formatı ilk kim attı… İlk ADAM ile KADIN hani..yasak bir elma varmış da. Şeytan kandırmış da. Kadın koparmış da. Cennetten kovmuş da hepsini yaratan. Şeytan da peşlerinden gelmiş hani? Kovanı bile sorgularsın da gün gelir, bakarsan bu hikayede ADAM’ın hiç suçu yoktur hani…?

İşte bu hikaye en baştan değişmeli belki. Elma yasak olmamalı. Onları yaratan, onları seven kimseyi cennetten kovmamalı. Şeytan susmalı artık, konuşsa da kimse duymamalı. Elma koparıldıysa daldan, yendiyse birlikte, bunu suç sayıp kadının üstüne atmamalı.

Cennet olmadıkça bu dünya. Hepimiz bu öfke, nefret, korku cehenneminde yanıp duracağız. Şeytan odun taşıyacak her gün yüreklerimize. Biz kendimizi affetmedikçe, kimse bizi kurtaramayacak bu cehennemden, varamayacağız kendi cennetimize.

3 yanlış 1 doğruyu götürse de…zehirlese de benliğimizi bu öfke…milyonlarca doğrumuz olduğunu  hatırlayabilecek sakinliğe yeniden kavuşabilmek dileği ile..