3 Adımda Değişim

3 Adımda Değişim

257
0
PAYLAŞ

Bir görüşme öncesi kendime verdiğim bir kahve molası için kafedeyim, hemen yan masada iki kadın hararetli bir şekilde konuşuyor. İster istemez kulak misafiri oluyorum. Değişmek istediklerinden bahsediyorlar ama daha çok bahanelerini sıralıyorlar aslında birbirlerine.

Aynada kendime bakıyorum, çok kilo aldın vermen lazım diyorum içimden, spora başlamalı acilen… Ama zaman yok işte, öyle yorgun geliyorum ki eve, yapmam gerekenleri zor yetiştiriyorum inan!

– Al benden de o kadar, eskiden ne çok okurdum şimdi nerdeee, zaman yok şekerim!

Tanıdık geldi mi bu diyaloglar? Biz koçların konfor alanı diye tanımladığımız tam olarak bu durum işte. Hayatımızın en rahatına düşkün zamanlarını geçirdiğimiz yer. Her fırsatta spor yapmak istediğimizden bahsedip, spor yapabileceğimiz her zamanı uyuyarak, tv izleyerek..vs. yani rahatımıza hangisi geliyorsa onu yaparak geçirdiğimiz alandır. Ya da kitap okuyamadığımızdan dert yanıp, kitap okuyacak zamanlarda beynimizin bahaneler üretmesine izin verdiğimiz alan.

Oysa konfor alanından çıkamayanların en büyük engeli yine kendileri olacaktır. Hayal kuramayan, hayal kurup hedef belirlemeyen, hedef belirleyip plan yapmayan kişi, şimdiki hayatının sınırlarında yaşamaya devam edecektir.

Değişmek istiyorsanız gerçekten, kendi önünüzden çekilmeniz gerekiyor önce, sihirli bir el değmeyecek ya da bir mucize olmayacak çünkü. Değişim, ilk adımı siz atarsanız başlayacak.

Pablo Picasso’nun bir sözünde der ki;
‘’Hayal ettiğiniz her şey gerçektir.’’

Hayal kurmak ile başlayacaksınız içsel yolculuğunuza, ne istediğiniz, nasıl istediğiniz, ne zaman istediğinizi, yani tüm detayları, tüm gerekli ayrıntıları ince ince işleyeceksiniz hayalinize. Böylece hayalinizi düşündüğünüzde, zihninizde beliren resmin bir tadı, bir kokusu, bir rengi olacak. Gerçek olmuş kadar tüm hücrelerinizde duyumsayacaksınız hayalinizi. İşte o zaman bilinçaltınız size hedef belirlemenizde, plan yapmanızda destek olacak. Beyniniz bahaneler değil, olması için çözüm yolları sunacak size.

Bir atasözümüzde der ki;
‘’Nereye gideceğini bilmeyen kaptana, rüzgâr yardım edemez.’’

İşte ikinci adım da tam da burada başlar. Hedef koymak, sizi cesaretlendirdiği gibi, tam bahanelere sarılıp vazgeçeceğiniz anda heyecanınızı sıcak tutmanızı sağlar. Hedefinizi ya da hedeflerinizi belirlerken dikkat etmeniz gereken 5 önemli durumu sıralamak gerekirse;

  • Hedefiniz kesin ve net olmalıdır.
  • Hedefiniz ölçülebilir olmalıdır.
  • Hedefiniz kendiniz ve ilişkide olduklarınız tarafından kabul edilebilir olmalıdır.
  • Hedefiniz gerçekleştirilmesi mümkün yani gerçekçi olmalıdır.
  • Hedefiniz net bir zaman takviminde olmalıdır.

Yaşamınız ve hayat konforunuzun belli bir dinamiği olduğunu unutmadan ve nereye kadar bu dinamikleri esnetebileceğinizi belirlerseniz, hedeflerinizi gerçek kılma yolunda ki ilk sağlam temeli atmış olacağınızı da belirtmek isterim.

‘’Şans, iyi bir plandan arta kalandır.’’
Larry King

Son adımınızda hayalinizi, belirlediğiniz hedeflerle gerçekleştirebilmek için, özünüze ve değerlerinize en uygun planlamayı yapmak olacaktır. Plansız bir hayalin temenniden öteye gitmeyeceği gerçeğini unutmadan, uygulanabilir, gerçekçi ve esnek planlar yapmalısınız. Galiba en önemli olanı esnek olması olacaktır. Böylece karşılaştığınız ilk problemde, kırılıp vazgeçeme riskini azaltmış olursunuz.

Yaşam, zihin ve beden bir sistemin parçası olduğuna göre, bu sistem içerisinde daha mutlu yaşamak mümkün! Tek sihirli gerçek de yürekten istemek!

Osho’nun da dediği gibi;
‘’Sen dünyasın, o yüzden sen değişirsen, dünya değişir.’’

Sevgi, umut ve barış ile…

Buket Özbek
Yaşam & Öğrenci Koçu
NLP Master