2016’da Dünya – THE WORLD IN 2016

2016’da Dünya – THE WORLD IN 2016

281
0
PAYLAŞ

Dünyaca ünlü  filozof, eğitimci ve yazar Konfüçyüs’un Dünyayı kanunlar ve sözler değil, semboller ve işaretler yönetir” sözü, sembollerle anlatımın hayatımızda ne derece önemi ve yeri olduğunu bize açıkça göstermektedir.

 

Dünyanın en zengin ailelerinden Rothschild ailesinin sahibi olduğu, haftalık haber, uluslararası ilişkiler ve ekonomi dergisi The Economist, sembollerin kişi ve toplumlar üzerindeki etkisine inanarak kapaklarında sembolik aktarıma yer vermektedir.(1) Yılın son ayında “The World in … başlığı altında yayınlanan dergi, kapağındaki resim ile yaşanması öngörülen ekonomik, politik, teknik, kültürel, coğrafi, bilimsel vs oluşumları sembollerle okuyucularına sunmaktadır.

Artık bir gelenek haline gelen ve  dünya liderlerinden en güçlü ekonomistlere gazeteci yazardan sıradan halka tüm dünyanın nefesini tutarak beklediği, tasarımı Matt Herringe e ait olan  The World in 2016 da  dünya liderlerinin ağırlıkta olduğu (kimilerine göre kehanet) sembolik aktarımlar dikkati çekmektedir. Kapağı dikkatle incelersek içerdiği sembollere bakarak ‘2016 yılında bizi nasıl bir Dünya bekliyor? ‘ soruna cevap bulabilmemiz mümkün. Şöyleki;

Gestalt psikolojisinin temek ilkesi bize ‘Bütün, tek tek parçaların toplamından öte birşeydir, bize daha çok şey ifade eder.‘ der.(2) Resmin detaylarına girmeden önce bütünün bize aktarmak istediğine bakarsak; küçük detaylar dışında resmin tamamının politik liderlerden oluştuğunu görüyoruz. Bu 2016 yılında dünya genelinde siyasi ve politik dengelerin çok fazla ön planda olacağını, ülkeler arası denge ve ilişkileri bozabilecek yahut değiştirebilecek siyasi kararların egemen olacağını gösteriyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, solunda Amerika 2016 Başkanlık adayı Hillary Clinton ve sağında Amerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellenen oluşan 3 güçlü kadın figürünün resmin en önüne yerleştirilmesi gelecek yıllarda kadınların egemen olacağı bir dünya anlayışının varlığını, tüm dünyayı etkisi altına alabilecek kararların bunlar gibi güçlü kadınlardan çıkabileceğini gösteriyor. Detayları incelersek;

*Ön safları oluşturan ve dünya siyaset tarihinde etkili olduklarını düşündüğümüz liderlerin yüzleri renksizken sadece  Rusya Lideri Vladimir Putin ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinpingin yüzlerinin renkli olması bu iki liderin ön planda olacaklarına ve gerek ülkeleri gerekse aldıkları kararlar ile siyasi platformda daha etkin olacaklarına işaret ediyor olabilir.

*Erkek liderlerin hepsinin farklı renkte kravat takmaları dikkat çekici. Bu açıdan bakıldığında Sarı kravat ile Japon Lider Xi Jinping in kalıcı olmayacağı geçici olacağı belkide 2016 yılında konumunun değişeceği, Yeşil Kravatla Amerikan lider Barack Obamanın her ne kadar yeni seçimlerde aday olmasa da pozitif ve sevilen bir başkanlık süreci geçirdiği düşünülerek varlığı ile huzur ve güven veren etkisinin takip eden yıllarda da devam edeceği, Xi Jinpinginin mor kravatı ile itibar ve kibri yansıttığı, ve kırmızı kravat ile Putinin iktidar ve güç dengelerini elinde tutacağı düşünülebilir.

*Üstte bir güneş saati, güneşin 3 rakamına denk gelen kolunda bir kelebek  ve 8 rakamına denk gelen kolunda ise küçük bir dünya görüyoruz. Bu durum 3. ve 8. Aylar arasında tüm dünyayı etkisi altına alacak ve Kelebek etkisi yaratacak bir gücün oluşumunu da ifade ediyor olabilir, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe işaret ederek 2016 yılına kadınların damga vuracağı ve kelebek etkisiyle bu durumun uzun yıllar devam edeceği olarak da yorumlanabilir.

*Güneşin hemen yanında kağıt ve demir paradan oluşmuş ve inişe geçmiş Euro Paraşütünü Euronun, gücünü kaybederek inişe geçiceği şeklinde yorumluyorum.

*Uçan daire içine girmiş işadamı, uçan daireyi dengede tutacak şekilde iki yana konan Brain yazılı Kavanoz içinde Beyin ve Güneydoğu Asya Adalar haritası olan Çin Cumhuriyeti bayraklı Noodle kasesi, birbirinden farklı görünen birçok kavramı içinde barındırdığı için sembolik anlatımı zor olsa da, Beyin Uzakdoğuda bilinç ile ilgili yeni bulguların keşfedileceğini, Çin hükümetinin Asya adalar bölgesinde hakimiyetini arttıracak ve gücünü tüm dünyaya göstereceği bir yapılanma içine gidecek olduğunu ve bu iki yenilik hareketinin de uçan daire ile sembolize edilerek evrensel etki yaratacağı  şeklinde yorumlanabilir.

*Renkli Amerikan bayrağı LGBT hareketinin Amerikada yasallaşacağı ve belki de bir parti lideri ile siyasete katılacaklarını anlatıyor. Bir ucundan disko topu gibi bir topun sarktığı Olimpiyat Halkaları akıllara Paris suikastının gerçekleştiği Bataclan Konser Salonundaki disko topunu hatırlattığından Brezilyada yapılacak 2016 Olimpiyatlarında güvenlik önlemlerine dikkat etmemiz ve arttırmamız gerektiği mesajı verilmiş olabilir. 

*Slack yazılı tshirt giymiş, elinde Dumb Phone yazan bir telefon ve telefonda ‘LDL, VeNmo mE’ sözleri duyulan bisikletli adam sembolü, 2015 yılında popüler olan LOL (laugh out loud-yüksek sesle gülmek) kısaltmasının 2016 da yerini LDL (Let’s Discuss Live-Hadi canlı konuşalım) kısaltmasına bırakacağını, özellikle iş dünyasında artık hukuki belge sayılan mail ve kısa yazışmaların kişi ve kuruluşlara risk oluşturması nedeniyle konuşmaların kayıt altına alınmadan yapılmasının yeni dünyada daha çok tercih edileceği gösteriyor. Dumb Phone, İsviçreli bir Gadget üreticisinin sadece arama ve text mesaj özelliği olan bir telefon ürettiği bilgisi ile insanların artık teknolojik sadeliği tercih etmeye başlayacağı doğaya ve natüralizme dönüş olacağı şeklinde yorumlanabilir. VeNmo mE’ ise ‘send each other small payments’ sloganı ile ortaya çıkan yeni bir teknolojik gelişmenin habercisi olduğunu görüyoruz. Bütüne baktığımızda bu  bisikletli  adam sembolü bize yeni dünya insanının teknolojik, giyim, yaşam gibi tercihlerinde sadelik ve kolaylık yolunu seçeceğini gösteriyor.

Belki de en vurucu ve tüm bu tartışmaları etkisiz bırakacak sembol ise üzerinde ‘THE FUTURE-GELECEK’ yazan Romanı okuyan ve kitabın arkasından bir çift gözle bizi izleyen takım elbiseli adam sembolü. Bizler her ne kadar geleceğimizi tartışsak ve şekillendirmeye çalışsak da, bizi geleceğimizi ve tüm dünyayı  kendi çıkarları yönünde yönlendiren bir İktidar Gücünün ve bu güce sahip kişilerin varlığı açıkça ortaya konmuş.

Kendi Hayat Romanımı yazdığımı zannederken zaten yazılmış bir romanın oyuncusu olduğum hissini uyandıran bu figür belki de resimdeki en düşündürücü sembol!

 KAYNAKCA

1*https://tr.wikipedia.org/wiki/The_Economist

 2* https://tr.wikipedia.org/wiki/Gestalt_psikolojisi