17 yaşımdaki bana mektup !

17 yaşımdaki bana mektup !

175
0
PAYLAŞ

Biliyorum şu an 17 ‘sindesin, önünde kocaman bir ömür var ve senin bu ömrünü en iyi şekilde geçirmen için zorluyorlar zaman .

Sen daha kendini ne yapmak istediğini bilmezken, nasıl ömür boyu kendini sen olarak mutlu hissedecek bir işe karar verebilirsin ki ?

Hemde 3 saatlik bir sınav sonucu !

Evet işin oldukça zor; seçim yapmak zor, neyi seçeceğini bilmek zor, neyin hangisinin senin için iyi olabileceğini bilmek zor. Çünkü daha kendi yeteneklerini henüz keşfetmiş değilsin. İnsanlar sana bir sürü varsayımda bulunacaklar. Kafan iyice karışıyor biliyorum.

Sakin ol , seni senden daha iyi kimse bilemez 

Ne yapmak istediğini de bu kadar baskı altında bulman çok zor .

Sen şimdi ister istemez bu kadar baskı altında bir karar vereceksin, hasbel kader bir üniversiteyi tutturacaksın ve bir şekilde okumaya başlayacaksın. Öylesine kazandığın üniversite aslında tüm kaderin; yapmak zorunda olduğun işin , belki de hayatında birlikte yol alacağın eşin ,belki pişmanlıkların ,belki keşkelerin , belki herşeyin olacak .

Ne olursa olsun neye karar vermiş olursan ol ,ister kendi isteğinle ister başkalarının diretmesiyle, ister puanın ona yettiği için kazanmış ol. Bilki hayatının sonu değil !

Bazen akışa bırakmak gerekir kendini .Çünkü nereyi kazanmış olursan ol zaten hala sen sen değilsin .

Sen ancak kendini keşfetmeye başladığında ne yapmak istediğini neyi yapmaktan zevk aldığını keşfettiğinde ve aslında hobini işine dönüştürdüğünde mutlu olabileceğini nasıl olsa 40’ından sonra anlayacaksın.O yüzden rahat ol .

Aslında hayatımın seçimi dediğin üniversite bir seçim değil senin 40’ından sonra yanlışlarla doğmanı sağlayan bir ritüel olacaktır. Nasıl insanların bir hücresi 6 ayda bir değişiyorsa düşüncelerde zaman içerisinde değişiyor olgunlaşıyor

Ve sen hiçbir zaman 6 ay önceki sen olmuyorsun. O yüzden bırak nereyi kazanmış olursan ol heyecanla gir üniversitene, kazanamadın mı bir daha dene bu sefer keyifle hazırlan kazandığın yere git istediğin yer olmasa bile çünkü daha sen sen değilsin akışa bırak kendini .

Okumaya  başladığında da kendini tanımaya da başlayacaksın. Hatta küçük küçük işler bul kendine part time kendini dene neden zevk aldığına bak .Öğrencilik part time işler için bulunmaz kaftandır. O işleri denerken kendini keşfedersin, asıl nelerden zevk alıp almadığın çıkar ortaya .

Yeni yaşların yeni keşiflere yol açacaktır. Bildiğini sandığın hiçbirşeyi bilmediğini farkettiğinde yaşın 40 da olsa 50 de sen SEN olmaya başladığın andır.

O yüzden şu an sakin ol, daha sen bile seni keşfetmemişken 3 saatlik sınav sonuç değil bir başlangıçtır. Ne için başlangıç 40’ından sonra hatalarınla yeniden doğman için …

Zeynep Ediz
Profesyonel Koç