Duygulandıracak 16 Yaş Mesajları “16 Yaşıma Dönseydim”

Duygulandıracak 16 Yaş Mesajları “16 Yaşıma Dönseydim”

1573
0
PAYLAŞ

Facebook’ta takipçilerimize bir soru sorduk “16 Yaşındaki haline ne tavsiyede bulunmak istersin” diye… İlginç cevaplar geldi. Özelikle en popüler cevapları sizin için sıralıyoruz.

Sorumuza tam 256 cevap geldi ancak hepsini listeleyemeyeceğiz. Tüm cevapları iki grupta toplayabiliriz. Birinci grup pişman olanlar yani bugünün aklı olsa 16 yaşında farklı davranacağını söyleyenler, diğer grup ise “Oldu da bitti Maşallah” grubu yani ne yaptıysam oldu, keyfini de aldım diyenler… Bakalım cevapların popüler olanlarını ilginç bulacak mısınız?

Oldu da Bitti Maşallah Grubu

“ 16 yasima hic bir tavsiye vermezdim. Çunkü 17 yasinda evlendirildim. Okuma hakkim yoktu okutulmadim. Oyuzden evlatlarimin okumalarini cok istedim. Allaha sukurler olsun üc guzel kizim var biri Yuksek Bilgisayar Muhendisi, Biri Doktor olacak insallah. Biri de hem Sosyoloji hem de Psikoloji okuyor. Ne isterim dunyadan. Ben de açık oğretimde okuyorum.”

“ 16 yaşındaki halime hiç bir tavsiyede bulunmazdım,çok az insan benim kadar düzgün bir 16 YAŞ geçirmiştir, ve hala Yaşadığım bu hayatıma dikkat eden biriyim ben”

“16 yaşımda 1000 tavsiye de alsam dinlemediğimi, burnumun dikine gittiğimi ve herşeyi bildiğimi zannediyordum. Sanırım pek mümkün değil…”

“ Benim hic bir yasim tavsiye dinlemeyi sevmedi; tavsiye vermeyi de”

“ Hiç bir tavsiyede bulunmazdım. Çunku vereceğim tavsiyeyi de dinlerdim ama uygulamazdım.”

Pişmanlık Grubu

“Okuu okuuu sevecegin bir mesleğin olsun kolunda muhakkak bir bileziģin olsun kendi kazandıģın paranı harca derdim.”

“Ne cocuklugum nede 16yasim hmm bilmem bana nasihatda bulunan kimseyi hatirlamiyorum heee bi avusturyali komsumuz 83 yasindaydi ozamanlar Roswitta Wittmann 🙂 savas gormus bir kadin hmm uzun lafin kisasi oonunla dertlesirdim ve o biz turkleri pek anlamazdı… Neyse bigun cok caresizdim ve babamin bi sozu halaaa kulaklarimda :ben seni okutamam Avrupanin gobeginde caresiz bi genc kizdim !!!sonra Roswitta bana dediki bigun bizim hayatimiz savaslarla gecti bence sen git calis ve ekmegini kendin kazan vee kadin olarak kimseye muhtac olma ve ben onun sozunu dinledim ve hemen is buldum Kuafor,Kosmetik…tek dert ortagimdi o benim annemin veya ooo hizmetle gencligimi harcayanlarin bir guzel sozunu hatirlamiyorum.” 

“ Baban senin ‘tanrın’ değil… Bu kadar çok korkma!! derdim.”

“Büyümek için hiç acele etme yaşını yaşa sadece.. Bu kadar olgun olma bu kadar da çabuk büyüme bırak bir yerin çocuk kalsın bak ilerde işe yarıyor”

“Babana sevdiğini daha çok söyle… Sonra geç kalabilirsin derdim”

“16 yasimdaki halime derdim ki sen su an gencsin ama ben hem gencligi hem yasliligi yasadım derim ve hayatta dimdik dur nefsin icin degil ahiretin icinde calis genclik gecici bir ruyadir derim ve son olarak hangi guzel goz yere akmadi haangi guzel yuz toprak olmadi derim”

“ 35 den once evlenme. Okul bitince hemen ise baslama. 5 sene kendini ve dünyayi tani. Ac kal ama boyun egme”

“Yol yakınken sigarayı bırakmasını söylerdim. Klişe sözler kullanmayacağım için etkim altında kalacak ve tavsiyemi dinleyecekti. (sigara içerek ‘ben artık oldum’ diye birşeyin olmadığını, güçlü değil aciz olduğunu, havalı değil baya ve cok aptal göründüğünü, dertlerini bitirmedigini aksine yaşam kalitesini sıfıra indirdigini, bedeninin en değerli hazinesi olduğunu ama onu zehirledigini, güzel yüzünde daha otuzuna gelmeden lekeler olacağını, nefes yetersizliğinden o çok sevdiği suya dalıp su altında yuzemeyecegini, merdivenleri çıkarken susuz kalmış köpek gibi dili dışarda nefes nefese kalacağını ve kalbinin de sökülürcesine deli gibi çarpacağını ve çok çirkin bir şekilde saçının, cildinin ve nefesinin sigara kokacağını söylerdim. kesin anında bırakırdı.” “Karsindaki insana dikkat et. NIRVANAsına ulaşmak icin senin yuregini kullanabilir. Yureginin ve gozyaslarinin kiymetini bil. Hak etmeyenlere bir anını gozundeki bir damla yaşını heba etme. Degmiyor ve degmeyecek.”

Kaynak: Umut Kısa

 

Cocuğunuzun Meslek Seçimi

www.izotomi.com